Nowotny: nadzór ECB powinien być stopniowy

opublikowano: 10-06-2013, 13:30

Europejski Bank Centralny powinien skoncentrować się przede wszystkim na największych i najważniejszych bankach w związku z przejęciem nadzoru nad instytucjami bankowymi tylko stopniowo poszerzać ten zakres, twierdzi Ewal Nowotny, członek rady prezesów ECB, cytowany przez Bloomberga.


„Podejmując się tak ogromnej odpowiedzialności za europejski nadzór bankowy wymagane jest staranne przygotowanie, jakość jest co najmniej tak ważna jak szybkość” – powiedział Nowotny w czasie przemówienia w Wiedniu.

Dodał, że jest sporo sensu w tym, za czym optują „niemieccy koledzy”, by rozpocząć nadzór wpierw od mniejszej liczby instytucji, a następnie stopniowo rozszerzać pole działania.

ECB ma przejąć odpowiedzialność na nadzorem  bankowym w strefie euro i innych krajach UE w przyszłym roku, a pierwszym krokiem ma być pierwszym krokiem w kierunku stworzenia unii bankowej.  Ma kontrolować około 130 banków  o aktywach przekraczających poziom 25 bln EUR.

„W odniesieniu do systemu finansowego, osiągnięta została spora stabilizacja. Nadal jednak widzimy spore wyzwania przed bankami, szczególnie w Europie. Gospodarka też walczy o ożywienia i boryka się z problemami finansów publicznych. Dlatego też, nadal potrzebna jest akomodacyjna polityka pieniężna” – dodaje Nowotny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane