Nowy dyrektor rządzi Sierra Gorda

opublikowano: 07-06-2018, 22:00
aktualizacja: 07-06-2018, 22:02

Mimo że sytuacja kopalni w Chile się poprawia, KGHM wymienia jej szefa — w przededniu konkursu na prezesa całej grupy.

Nowe rozdanie kadrowe dotarło w środę do chilijskiej kopalni Sierra Gorda, należącej do KGHM, polskiego producenta miedzi, kontrolowanego przez skarb państwa. Rada właścicieli kopalni Sierra Gorda, w której zasiadają również przedstawiciele japońskiego Sumitomo (mają 45 proc., resztę ma KGHM), wybrała nowego dyrektora zarządzającego. 1 lipca stanowisko obejmie Mirosław Kidoń. „Posiada bogate doświadczenie w zakresie przerobu rud miedzi. Wcześniej zajmował stanowisko dyrektora naczelnego zakładów wzbogacania rud w KGHM” — głosi komunikat.

Zobacz więcej

Fot. EFE-Mario Ruiz-Forum

Poszerzyć wąskie gardła

Trudno znaleźć więcej informacji na temat dotychczasowej kariery zawodowej Mirosława Kidonia, ale będzie to prawdopodobnie jego pierwsze zawodowe wyzwanie zagraniczne. W Chile zastąpi Roberta Wundera, Amerykanina, który prowadził kopalnię przez ostatnie dwa lata. Z komunikatu KGHM wynika, że za największe wyzwanie w Chile grupa uważa usunięcie tzw. wąskich gardeł w produkcji. Proces już trwa i „przynosi oczekiwane efekty”.

— Opracowywana jest dokumentacja techniczna dla programu usuwania wąskich gardeł. Wybrane pomysły są już wdrażanena terenie Sierra Gorda, co przyczynia się do poprawy pracy kopalni — mówi Rafał Pawełczak, p.o. prezesa KGHM.

Sierra Gorda to największe z zagranicznych aktywów KGHM. Kiedy 10 marca odwołano Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego, poprzedniego prezesa miedziowej grupy, wśród przyczyn wymieniano niezadowolenie nadzorców z tego, co dzieje się w Chile.

— Rada nadzorcza oczekuje zmian w zarządzaniu aktywami zagranicznymi grupy oraz zwiększenia inwestycji w Polsce — powiedział wówczas Krzysztof Tchórzewski, minister energii, nadzorujący KGHM.

W maju KGHM oszacował, że w 2018 r. produkcja miedzi płatnej w Sierra Gorda (liczonej dla 55 proc. udziałów) wyniesie 59 tys. ton, wobec 53,4 tys. ton rok wcześniej. Produkcja molibdenu wyniesie zaś 17 mln funtów, wobec 19,7 mln funtów rok wcześniej.

Zgłoszenia do soboty

Zmiany kadrowe w Chile ogłoszono w przededniu wyboru nowego zarządu KGHM. Poprzedni konkurs zakończył się unieważnieniem, teraz kandydaci mogą się zgłaszać do soboty 9 czerwca. Rozmowy kwalifikacyjne na stanowisko prezesa są zaplanowane na 21 czerwca, a kandydaci na pozostałych członków zarządu będą przesłuchiwani 21-22 czerwca. Można się spodziewać, że wybór zostanie ogłoszony do 26 czerwca, bo wtedy zbierze się walne zgromadzenie. Z dniem jego zakończenia wygaśnie mandat i kadencja obecnych władz spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy