Nowy gracz namieszał w rankingu lokat

opublikowano: 05-11-2019, 22:00

Włoska grupa BFF postanowiła powalczyć o pieniądze Polaków, tak jak jeszcze całkiem niedawno walczył estoński Inbank

3 miesiące

Kiedy 2,5 roku temu na polski rynek bankowy wszedł estoński Inbank, otwierając oddział, skupił się na udzielaniu kredytów i pożyczek oraz — z drugiej strony — na gromadzeniu depozytów, za które gotów był płacić stawki najlepsze lub zbliżone do najlepszych na rynku. Z czasem zaczął jednak spuszczać z tonu. Teraz z przytupem na zabetonowany rynek weszła włoska BFF Banking Group, oferując zestaw lokat, które z tymi z Inbanku łączy nie tylko to, że w premierowym okresie mają wyróżniające się wysokością stawki, ale też tym, że aby z nich skorzystać, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków.

Lokaty w BFF to nowość, ale na polskim rynku spółka nie jest nowicjuszem. Obecna jest to od 2016 r., kiedy przejęła wówczas jeszcze giełdową spółkę Magellan, specjalizującą się w finansowaniu dla służby zdrowia. Taką samą specjalizację mają Włosi, którzy we wrześniu tego roku wprowadzili do oferty rozwiązania pod marką Facto (konto i lokaty online). Lokata trzymiesięczna z oprocentowaniem 2 proc. w skali roku dzieli pierwszą pozycję w rankingu z lokatą Nr 1 w Idea Banku. W pierwszym przypadku nie ma górnego limitu wkładu, w drugim to 1 mln zł. Depozyty złożone w BFF gwarantowane są do równowartości 100 tys. EUR przez włoskiego odpowiednika Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W czołówce rankingu lokat z dodatkowymi warunkami nie zaszły żadne zmiany, a najwyższe odsetki naliczone zostaną na lokatach zakładanych w Banku Millennium, Nest Banku i Plus Banku. W tym pierwszym może to być maksymalnie 15 tys. zł (trzeba założyć konto osobiste i skutecznie polecić rachunek osobisty znajomemu albo samemu przyjść z polecenia), w Nest Banku 10 tys. zł (trzeba założyć rachunek osobisty), podobnie jest w Plus Banku, który lokatę Na start założy tylko tym, którzy nie posiadali do tej pory żadnego produktu oszczędnościowego w tym banku.

6 miesięcy

W rankingu lokat półrocznych doszło do sporych zmian. Przede wszystkim do czołówki — podobnie jak w przypadku lokat kwartalnych — wskoczyła BFF Banking Group, oferując 2,2 proc. w skali roku. Także w tym przypadku nie ma ograniczeń co do wysokości wkładu, nie ma też dodatkowych warunków, choć z czasem się pojawią, bo lokaty Facto dostępne są dla nowych klientów, a z produktu skorzystać będzie można tylko najpóźniej 30 dni po podpisaniu umowy. BFF pojawił się w zestawieniu od razu na drugim miejscu, ale oferty Toyota Banku nie przebił. Ta ostatnia wciąż wynosi 2,4 proc. Z podium na dobre spadł już chyba Inbank, który od miesięcy systematycznie ciął oprocentowanie — tym razem w porównaniu z sytuacją z początku października obniżono je z 1,8 do 1,4 proc. To nie wystarcza już, by być w TOP5.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Ofertę po wielu miesiącach obniżek lub stagnacji poprawił natomiast Idea Bank. Na lokacie Na nowe środki Plus (warunek konieczny do jej otworzenia zawarty jest w nazwie produktu) stawka została podniesiona z 2,2 do 2,3 proc., a na bezwarunkowej lokacie Nr 1 z 1,9 do 2,0 proc. Oprocentowania nie zmienił natomiast siostrzany Getin Noble Bank, nie zrobił też tego Plus Bank. Nest Bank pozostał przy 4 proc. na lokacie Witaj, przy czym to depozyt, na którym można złożyć co najwyżej 10 tys. zł. Bank obniżył natomiast z 2 do 1,8 proc. stawkę na lokacie Lojalnej, która ma tę przewagę nad Witaj, że mogą z niej skorzystać dotychczasowi, a nie tylko nowi klienci, a ponadto limit wkładu to 2 mln zł. Konieczne jest udzielenie zgód marketingowych, a także zapewnienie w każdym miesiącu trwania lokaty wpływu wynagrodzenia na ROR w wysokości co najmniej 1 tys. zł. W przypadku rachunku firmowego wymagania są większe, bo trzeba przelewać co najmniej 6 tys. zł miesięcznie i opłacić zaliczkę podatku dochodowego do US lub składkę do ZUS.

12 miesięcy

Tak słabej oferty depozytowej polskie banki jeszcze nie miały — wynika z najnowszych danych NBP przytaczanych przez HRE Investments. Na przeciętnej bankowej lokacie założonej we wrześniu tego roku można było zarobić tylko 1,32 proc., co po potrąceniu podatku (19 proc.) oznacza jedynie 10,69 zł odsetek na rękę od każdego tysiąca powierzonego bankowi na rok. Jest to najgorszy wynik w historii. Tymczasem inflacja w październiku wyniosła 2,5 proc. i osiągnęła cel NBP. Ekonomiści prognozują co prawda spadek wskaźnika cen, ale to zapewne da bankom powód do obniżenia oprocentowania lokat. W przypadku depozytów 12-miesięcznych propozycja żadnego z banków nie wynosi tyle, ile obecnie wynosi inflacja, a w czołówce rankingu można się znaleźć, proponując zaledwie 1,75 proc. Żeby jednak zająć pierwsze miejsce, trzeba dać wyraźnie więcej.

W zestawieniu lokat z dodatkowymi warunkami pozycję lidera utrzymał BOŚ, który na EKOlokacie Plus proponuje 2,25 proc. Bonus w porównaniu ze standardową wersją tego produktu (wynosi 1,75 proc. i zajmuje 5 miejsce w rankingu lokat bez dodatkowych warunków) otrzymają ci, którzy posiadają konto osobiste i utrzymują na nim średniomiesięczne saldo w wysokości co najmniej 10 proc. wartośći lokaty. Ponadto w każdym miesiącu trwania lokaty trzeba dokonać transakcji bezgotówkowych kartą na minimum 300 zł. Nowością w rankingu jest obecność BFF Banking Group, która z ofertą 2,35 proc. zajęła od razu pierwsze miejsce wśród produktów bez dodatkowych warunków. Ofertę poprawił natomiast Idea Bank, dodając po 0,1 pkt proc. do flagowych lokat — Nr 1 i Na nowe środki Plus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu