Nowy ład urbanistyczny

opublikowano: 26-04-2018, 22:00

We Wrocławiu metamorfozę przechodzi kilka dawnych szpitali, urzekających przedwojenną architekturą. Zabytkową czerwoną cegłę można zgrabnie połączyć z nowoczesną bryłą i nadać budowlom inne funkcje.

Polskie miasta, niesione falą kolejnych blokowisk, rozlewają się wzdłuż i wszerz. Na szczęście na deweloperów, szukających ciekawych wyzwań i niezłych zysków, wiernie czekają stare budynki, z których nierzadko można wyłuskać perłę. Zainteresowanie budzi nie tylko rewitalizacja zabytkowych kamienic i podupadłych fabryk. W ostatnich latach deweloperzy zaczęli dostrzegać potencjał mieszkaniowy i biurowo-handlowy również w mniej oczywistych pod tym względem nieruchomościach. Na przykład w zabytkowych wrocławskich szpitalach.

W centrum miasta

Pierwszą taką inwestycję oddano dwa lata temu — spółka Angel Poland wyremontowała dawny szpital przy ul. Dyrekcyjnej, tworząc z niego Angel Care, centrum dla seniorów. Znajdują się tu apartamenty z usługami i opieką medyczną dla starszych osób, dom opieki, a także centrum chorób demencyjnych.

Teraz spółka i2 Development zamienia tereny dawnego szpitala im. Babińskiego przy placu Jana Pawła II w Bulwar Staromiejski, czyli kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy, natomiast znany z zamiłowania do rewitalizacji deweloper Arche przymierza się do przebudowy dawnego Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego im. Korczaka przy al. Kasprowicza. W jego budynkach ma powstać hotel i być może centrum rehabilitacyjne.

Także nowoczesne osiedle mieszkaniowe — Lokum Vena — powstaje na terenie dawnego szpitala u zbiegu ulic Poniatowskiego i Prusa, niedaleko Rynku i Wyspy Słodowej. Spółka Lokum Deweloper kupiła całą nieruchomość od Uniwersytetu Medycznego za 13,44 mln zł.

— Trwające tam prace rewitalizacyjne na nowo odkryją piękno unikalnej XIX-wiecznej zabudowy i przywrócą wrocławianom nieco zapomniany i zaniedbany teren w centrum miasta — zapowiada Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Deweloper.

Najstarsza część zabytkowego zespołu powstała w latach 1885-87 jako Fundacja Wrocławskiego Ojczyźnianego Związku Kobiet pod patronatem cesarzowej Augusty. Bryłę budynku w stylu neogotyckim zaprojektował niemiecki architekt Albert Grau, który przez wiele lat był związany z Wrocławiem. Do jego prac należy m.in. jedna z najcenniejszych budowli w dzielnicy Czterech Wyznań — Pałac Ballestremów przy ul. Włodkowica 4, który zresztą w ostatnich latach również przeszedł kompleksową modernizację, zyskując nowe życie.

Apartamenty z duszą

Przedstawiciele Lokum Deweloper informują, że w dawnych obiektach szpitala przy ul. Poniatowskiego zostaną odnowione elewacja i ozdobne elementy architektoniczne, np. portyk i rzeźba kobiety określanej jako alegoria Miłosierdzia, aczkolwiek, zdaniem miejskich konserwatorów sztuki, przedstawia ona św. Katarzynę. Deweloper zamierza zachować historyczny kształt klatek schodowych, a od południowej strony najstarszego budynku odtworzyć balkony. Do zachowanego układu zabudowy udało się dopasować popularne i funkcjonalne układy mieszkań. Dawny blask odzyska też neogotyckie ogrodzenie od strony wschodniej i południowej, a liczny starodrzew zostanie uzupełniony o nowe nasadzenia.

— W sercu miasta powstanie unikalna przestrzeń — kameralna zabudowa apartamentowa otoczona ogrodem z bujną i różnorodną roślinnością. To jedna z ostatnich takich działek we Wrocławiu, gwarantująca z jednej strony sąsiedztwo ścisłego centrum, a z drugiej — bogactwo zieleni i zaciszny charakter — twierdzi Bartosz Kuźniar.

Nowoczesna część inwestycji, utrzymana w minimalistycznym stylu, ma dodatkowo podkreślać bryłę historycznego budynku. W nowej zabudowie osiedla Lokum Vena powstaną 182 lokale, a w zrewitalizowanej części 101. Ich atutem są sprawdzone układy i podwyższony standard. W zabytkowych budynkach znajdą się również biura, powierzchnie handlowo- -usługowe i gastronomiczne. Deweloper zadba też o profesjonalnie zaaranżowane strefy zieleni, place zabaw, fontanny, a także recepcję w zrewitalizowanym budynku.

Praca pełną parą

Inwestycję podzielono na dwa etapy — pierwszy obejmuje budowę nowej tkanki, drugi — rewitalizację zabytków. W praktyce prace na nową zabudową i odnowa starych budynków są prowadzone jednocześnie. Aktualnie, jak wyjaśniają przedstawiciele spółki, w nowoczesnej zabudowie trwa betonowanie stropów na najwyższych kondygnacjach. W budynku powstają ściany działowe i są zakładane instalacje elektryczna, hydrauliczna i wentylacyjna. Ekipa budowlana montuje również okna i tynkuje ściany na kolejnych piętrach. Równocześnie trwa rewitalizacja elewacji w historycznej zabudowie. Rozpoczęto także wymianę więźby dachowej i murowanie wewnątrz budynków. Na pierwszych kondygnacjach pojawiają się ścianki działowe i montowane są instalacje hydrauliczne. Nadal toczą się również precyzyjne prace oczyszczające i uzupełniające elewację.

Cały projekt ma być gotowy w 2019 r. Na razie w sprzedaży znajdują się lokale z pierwszego etapu, czyli w nowych budynkach. Deweloper zaproponuje kawalerki oraz dwu-, trzy- i czteropokojowe „M”. Największe liczą 97 mkw. Ich ceny zaczynają się od 7,4 tys. zł za metr.

— Lokum Vena cieszy się zainteresowaniem osób poszukujących wyjątkowych apartamentów i kameralnej atmosfery oraz inwestorów ukierunkowanych na mieszkania w ścisłym centrum Wrocławia. Drugi etap osiedla, czyli lokale w zrewitalizowanej zabudowie, planujemy włączyć do oferty jeszcze w 2018 r. Już trafiają do nas zapytania klientów zainteresowanych tym wyjątkowym obiektem — zapewnia Bartosz Kuźniar.

Rewitalizacja dawnego szpitala to niejedyny taki projekt spółki. Jej kolejne przedsięwzięcie, osiedle mieszkaniowe Lokum Victoria na wrocławskim Starym Mieście, obejmuje m.in. przywrócenie do życia XIX-wiecznych elementów zabudowy magazynowo-usługowej.

— Swoją funkcję odzyska dawny budynek biurowy. W hali targowej powstaną lokale usługowe dostępne nie tylko dla mieszkańców osiedla, ale także dla wszystkich wrocławian. Natomiast w ramach nowoczesnej zabudowy mieszkalnej na osiedlu powstaje ponad tysiąc mieszkań wraz z zagospodarowaniem terenu — fontannami, placami zabaw i profesjonalnie zaaranżowanymi strefami zieleni. Ponad 400 lokali zostało już oddanych do użytku, a kolejne zostaną zakończone w tym roku i na początku 2019 r. — mówi Bartosz Kuźniar.

Podkreśla, że w sprzedaży pozostało już niewiele mieszkań, głównie przestronnych trzy- i czteropokojowych, w cenach od 6,4 tys. zł za mkw. &© Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu