Wall Street: akcje technologiczne wróciły do łask

ARŻ
opublikowano: 31-03-2021, 22:35

Prezydent USA przedstawił w środę założenia swojego długoterminowego planu inwestycji infrastrukturalnych o łącznej wartości 2,3 bln USD. Dow Jones zakończył sesje z niewielkim spadkiem, zaś S&P 500 i Nasdaq Composite odnotowały wzrosty. Uczestnicy rynku ponownie spoglądali łaskawszym okiem na akcje technologiczne, a wszystkie główne amerykańskie indeksy zyskały w ujęciu kwartalnym.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
fot. Bloomberg

Dow Jones stracił 0,26 proc. i zamknął się z wynikiem 32,981.55 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,36 proc. do 3,972.89 pkt, a Nasdaq Composite o 1,54 proc. do 13,246.87 pkt. Trzy główne indeksy amerykańskich giełd odnotowały wzrosty w ujęciu kwartalnym. Stało się tak po raz czwarty z rzędu.

“Tendencja, którą obserwujemy w środę wskazuje, że inwestorzy wracają do akcji zorientowanych na wzrost” - skomentował Michael Sheldon, dyrektor ds. inwestycji w RDM Financial Group. Ekspert zauważył również, że z powodu umocnienia dolara niektóre sektory na razie nie będą osiągać lepszych wyników. “Siła dolara prawdopodobnie będzie miała pewien wpływ na ceny towarów, akcje przemysłowe i być może spółki finansowe” - podsumował.

Pakiet inwestycji w infrastrukturę o wartości ok. 2,3 bln USD, którego zarys przedstawił w środę Joe Biden, zakłada przede wszystkim budowę i modernizację dróg, mostów, stacji ładowania do aut elektrycznych, placówek medycznych, sieci telekomunikacyjnej, a także wymianę taboru kolejowego i autobusowego. Zdaniem prezydenta, jest to konieczne, aby amerykańska gospodarka rosła i pozostawała konkurencyjna. Środki na realizacje planów głowy państwa mają pochodzić głównie z podwyżki podatków dla największych amerykańskich korporacji.

Prywatni pracodawcy w USA zwiększyli zatrudnienie, ponieważ więcej Amerykanów zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19. Według raportu ADP, w marcu ten sektor stworzył 517 tys. nowych miejsc pracy. W lutym było to 176 tys. etatów.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła, po raz czwarty w ciągu pięciu dni, do 1,74 proc. To najwyższy poziom od blisko 14 miesięcy. Rentowność 30-letnich Treasuries zwiększyła się z kolei o cztery punkty bazowe do 2,4 proc.

Środową sesję do udanych mogą zaliczyć technologiczne blue chipy. Zyskiwały m.in. Amazon (+1,27 proc.), Apple (+1,88 proc.), Google (+0,78 proc.), Facebook (+2,27 proc.), Intel (+0,36 proc.), Microsoft (+1,69 proc.), Netflix (+1,61 proc.), Nvidia (+3,70 proc.), Tesla (+5,08 proc.) oraz Twitter (+1,02 proc.)

S&P 500 odnotował 28 nowych 52-tygodniowych maksimów i żadnych nowych minimów, a Nasdaq Composite 58 nowych szczytów i 17 nowych minimów.

Złoto odrobiło straty z wtorkowej sesji i zdrożało o 1,8 proc. do 1713,80 USD za uncję. W okresie od stycznia do marca staniało o blisko 10 proc., najmocniej od ponad czterech lat.

Ropa WTI straciła 0,5 proc. W trakcie zamknięcia notowania baryłka kosztowała 60,25 USD. W ujęciu kwartalnym zyskała jednak prawie 22 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane