Nowy pomysł na OFE korzystny dla GPW

opublikowano: 03-04-2019, 22:00

Przekazanie 100 proc. aktywów OFE na indywidualne konta emerytalne byłoby pozytywną informacją dla rynków, uważają Zbigniew Porczyk i Maciej Marcinowski, analitycy Trigon Domu Maklerskiego.

O tym, że taki jest nowy rządowy pomysł na ponad 162 mld zł aktywów zgromadzonych w OFE, poinformował dziś „Super Express”, powołując się na anonimowe źródła. Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, uważa koncepcję za „interesującą”.

— To opcja, która jest poważnie rozważana — zaznaczył Paweł Borys, cytowany przez agencję Bloomberg. Do tej pory zakładano, że 75 proc. aktywów przekazanych zostanie na prywatne konta przyszłych emerytów, a pozostała część zasili Fundusz Rezerwy Demograficznej.

„Nowy plan zmniejszyłby ryzyko podaży akcji ze strony OFE” — uważają analitycy Trigona.

Obecnie średnio 85 proc. aktywów OFE ulokowanych jest w akcjach. Paweł Borys dodał, że jeśli aktywa miałyby zostać przeniesione na IKE, rząd mógłby rozważyć dłuższy termin na dostosowanie portfeli tak, by nie wywołało to wyprzedaży na rynku akcji. Pieniądze z kont mogłyby być wypłacane przez posiadaczy dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Według informacji „SE” decyzja na temat OFE ma zostać podjęta jeszcze w kwietniu, a ustawa miałaby zostać uchwalona przed jesiennymi wyborami.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu