Nowy rejestr zarządców i pośredników

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 23-12-2013, 00:00

PFRN wprowadza własne licencje dla pośredników i zarządców nieruchomości oraz rejestr wykonujących te zawody.

Od 1 stycznia 2014 r., w związku z wprowadzeniem ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, zniesione zostaną wymagania dotyczące zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości. Chcący wykonywać te zawody nie będą musieli mieć licencji Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, której uzyskanie było możliwe tylko po skończeniu kierunkowych studiów, odbyciu minimum półrocznych praktyk i zdaniu egzaminu. Od stycznia nie będzie także obowiązku posiadania zaświadczenia o niekaralności. Przedsiębiorcy prowadzący działalność będą musieli się ubezpieczać od odpowiedzialności cywilnej — ten obowiązek mieli dotychczas zarządcy i pośrednicy, ale w nowej ustawie nie przewidziano restrykcji dla tych, którzy nie wykupią ubezpieczenia. 31 grudnia 2013 r. zniknie także państwowy rejestr osób z licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy. Dlatego Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) wprowadziła ogólnopolski rejestr internetowy, który będzie źródłem informacji o pośrednikach i zarządcach nieruchomości świadczących usługi na rynku nieruchomości. Rejestr będzie zawierał szczegółowe informacje o pośrednikach i zarządcach, m.in. dane osobowe, kontakt, zdjęcie, doświadczenie zawodowe, wykształcenie. W rejestrze trzeba będzie podać informacje o posiadanym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej — nazwę ubezpieczyciela i sumę gwarancyjną. Ma to być jedna z najważniejszych informacji, którą trzeba będzie podać przy wypełnianiu zgłoszenia do uzyskania licencji. Będą je mogły otrzymać osoby z co najmniej średnim wykształceniem. Tym, którzy już mają państwową licencję, PRFN nada licencję z tym samym numerem, bez dodatkowych szkoleń i zdawania egzaminów. Ci, którzy będą chcieli zacząć pracę w zawodzie, będą musieli odbyć kurs i zdać egzamin.

— Kursy przygotowane przez PFRN będą organizowane przez lokalne stowarzyszenia pośredników i zarządców — zapowiada Leszek A. Hardek, prezydent PFRN. Dla absolwentów studiów podyplomowych z zakresu gospodarowania nieruchomościami lub osób, które odbyły praktykę, lecz nie zdążyły przystąpić do procesu kwalifikacyjnego w ministerstwie, PFRN przygotowała skróconą ścieżkę uzyskania licencji. Licencje PFRN będą wydawane na 3 lata, co ma pozwolić na bieżącą weryfikację zarządców i pośredników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nowy rejestr zarządców i pośredników