Nowy rekord ceny palladu

opublikowano: 22-04-2021, 06:11

Pallad osiągnął rekordową cenę na rynku spot w związku z oczekiwaniem na wzrost popytu w wychodzących z kryzysu gospodarkach przy jednoczesnej utrzymującej się niskiej podaży metalu.

Pallad, który używany jest w katalizatorach aut z silnikami spalinowymi, drożał na rynku spot do 2895,96 USD, przekraczając poprzedni rekordowy poziom z lutego ubiegłego roku. Pallad, którego cena rosła przez kolejne pięć lat, w tym roku metal zdrożał już o ponad 17 proc.

Cena palladu przez ostatnie 5 lat
Cena palladu przez ostatnie 5 lat

Niska podaż palladu utrzymuje się na rynkach od lat. W tym roku dodatkowo sytuację pogorszyły problemy rosyjskiego Norilsk Nickel, największego na świecie producenta metalu, spowodowane przez zalanie kopalni.

- To zbieżność niekorzystnych czynników winduje cenę palladu - powiedział Tai Wong, szef rynku derywatów na metale w BMO Capital Markets. – Fundamentalnie, w tym roku będzie znaczący deficyt metalu, a producenci aut muszą uzupełnić jego zapasy – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane