W 2020 r. sprzedaż tzw. zielonych obligacji w ujęciu globalnym ustanowiła nowy rekord zamykając się kwotą 269,5 mld USD, informuje Reuters.
Adobe Stock
W 2020 r. sprzedaż tzw. zielonych obligacji w ujęciu globalnym ustanowiła nowy rekord zamykając się kwotą 269,5 mld USD, informuje Reuters.
Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek raportem Climate Bonds Initiative (CBI), choć wartość emisji tych papierów wspięła się na nowy szczyt, tylko w niewielkim stopniu przekroczyła poziom sprzed roku (266,5 mld USD). Wynikało to z faktu wybuchu pandemii koronawirusa i zmiany priorytetów finansowych. Sprzedaż papierów wartościowych o stałym dochodzie z której pozyskane fundusze przeznaczane są na projekty związane z ekologią, w tym zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych czy energia odnawialna odbiła dopiero w trzecim kwartale 2020 r.
Oczekuje się, że ustabilizowanie sytuacji związanej z pandemią pozwoli w bieżącym roku zdecydowanie ożywić również emisję zielonych obligacji. Szacunki mówią nawet o wzroście emisji takich papierów do poziomu 400-450 mld USD.
W zeszłym roku największa wartością sprzedaży „ekologicznych” obligacji mogły pochwalić się Stany Zjednoczone z wynikiem rzędu 51,1 mld USD. Wiceliderem rankingu zostały Niemcy z wartością na poziomie 40,2 mld USD, zaś trzecie miejsce przypadło Francji, w której przypadku zebrano 32,1 mld USD.
Wśród najpopularniejszych projektów na które pozyskiwano zielone fundusze były inwestycje w sektorze energetycznym, a następnie na budynki niskoemisyjne i transport niskoemisyjny.
Rynek zielonych obligacji został uruchomiony w 2007 r.