Czytasz dzięki

Nowy rekord importu wieprzowiny do Chin

opublikowano: 24-08-2020, 06:34

Trwające od miesięcy braki na rodzimym rynku, zmuszają chińskich producentów mięsa do kupowania wieprzowiny za granicą. Właśnie padł nowy rekord importu tego surowca, donosi Reuters.

Według danych chińskiego urzędu celnego, w lipcu 2020 r. do Państwa Środka trafiło 430 tys. ton wieprzowiny co jest rekordową w skali miesiąca wartością. W porównaniu z lipcem roku poprzedniego import był aż o 136 proc. wyższy. 

wieprzowina, świnie
Zobacz więcej

wieprzowina, świnie fot. Bloomberg

Tak znacząca wielkość importu wskazuje na przedłużające się problemy z załataniem dziury na krajowym rynku powstałej w wyniku epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF), która doprowadziła do konieczności wybicia wielu milionów tych zwierząt.

Dane urzędu potwierdzają również wcześniejsze prognozy, że lipcowy import przewyższył czerwcowe zakupy na poziomie 400 tys. ton. 

W ujęciu narastającym od stycznia do lipca włącznie import wieprzowiny przez Chiny osiągnął już poziom 2,56 mln ton wobec nieco ponad 1 mln w analogicznym okresie 2019 r. 

Z kolei Import wołowiny w lipcu wyniósł 210 tys. ton, a dostawy w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy osiągnęły poziom 1,2 mln ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane