Czytasz dzięki

Nowy standard: made in Śląsk

opublikowano: 12-03-2013, 00:00

Śląski przemysł kreatywny i kulturalny jednoczy siły. O lepszą pozycję rynkową powalczy pod parasolem klastra.

Reklama, rękodzieło, design, film, video, fotografia, media tradycyjne i elektroniczne, muzyka, sztuki wizualne, moda — to tylko część branż, które według klasyfikacji Unii Europejskiej (UE) można zaliczyć do przemysłu kreatywnego.

Posiłkując się tą właśnie definicją, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży rozpoczęło w Gliwicach realizacją projektupod hasłem: Utworzenie klastra przemysłów kreatywnych i kulturalnych „Made in Śląsk”. Inaugurację zaplanowano na 14 marca 2013 r. Zadaniem klastra będzie promocja i sektora, i przedsiębiorców, tym bardziej że na Śląsku w tej dziedzinie uaktywnia się wiele małych firm, działających wyłącznie w skali regionu. Samodzielnie trudno im zwiększyć zasięg.

— Korzyści płynące ze skupienia firm z branży są wielopoziomowe. Współpraca z jednostkami badawczymi i uczelniami przyspiesza wdrażanie nowych technologii i rozwiązań w firmach. Uczestnicy mają ułatwiony dostęp do infrastruktury  i usług. Koncentracja powoduje rozszerzenie oferty. Dobra rozpoznawalność klastra przyspiesza skuteczną promocję jego uczestników — wylicza Łukasz Kasprzyk, menedżer projektu. W planie jest więc utworzenie marki Made In Śląsk, wspólnej dla firm zrzeszonych w klastrze.

Działanie pod jednym szyldem nie będzie się wiązać z utratą dotychczasowej tożsamości przedsiębiorstw, wzmocni natomiast pozycję firm przy realizacji wspólnych projektów, np. podczas wizyt studyjnych czy targów branżowych. Powstać ma również portal internetowy prezentujący działalność klastra i poszczególnych firm.

Dodatkowo w ramach projektu zostanie opracowane studium wykonalności centrum kreatywnego „Fabryka Kreatywności” — analiza wykaże, jakie są szanse utworzenia w Gliwicach centrum rozwoju przemysłów kreatywnych i kulturalnych.

Uczestnictwo w projekcie zadeklarowało już ponad 20 lokalnych firm, a inicjatywę objęły patronatem Politechnika Śląska w Gliwicach, Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Agencja Rozwoju Lokalnego oraz Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN. Projekt jest współfinansowany z budżetu UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane