Nowy subwariant Centaurus tak samo zaraźliwy, jak Omikron

  • PAP
opublikowano: 16-07-2022, 19:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nowy subwariant koronawirusa Centaurus, który dotarł już do Europy, jest tak samo zaraźliwy, jak Omikron - o takich rezultatach wstępnych badań powiedział w sobotę włoskiej agencji Ansa epidemiolog profesor Massimo Ciccozzi z Rzymu.

Pixabay.com

Szef departamentu badań statystytki medycznej i epidemiologii molekularnej na rzymskim Uniwersytecie Campus Bio-Medico podkreślił, że "monitorujemy sytuację", a nowy subwariant, który obecnie nie budzi obaw, jest obserwowany tak, jak wszystkie inne.

Zastrzegł, że nie wiadomo, czy Centaurus powoduje większą śmiertelność, bo nie przeprowadzono jeszcze badań w tym kierunku.

"Jedyna rzecz jest taka, że ma dwie mutacje różniące je zarówno od Omikrona 5, jak i Omikrona 2, od których pochodzi" - wyjaśnił Massimo Ciccozzi. Zaznaczył zarazem, że mutacje te są w stanie "umknąć przeciwciałom".

"Normalne jest to, że wirus musi cały czas przezwyciężać system immunologiczny; w przeciwnym razie ginie" - dodał epidemiolog.

Służby sanitarne wykryły pierwszy przypadek Centaurusa w Holandii. Do tej pory stwierdzono go w 10 krajach świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane