Nowy Świat podrożał

Najdroższą ulicą handlową świata jest nadal nowojorska Górna Piąta Aleja, gdzie roczny czynsz przekracza 29 tys. euro za mkw.

W przygotowanym przez firmę Cushman & Wakefield zestawieniu drugie miejsce zajmuje ulica Causeway Bay w Hongkongu (około 28 tys. euro), a pierwszą trójkę zamykają paryskie Pola Elizejskie (13,25 tys. euro). Ważną informacją w tegorocznym rankingu najdroższych ulic świata jest spadek czynszów. Autorzy raportu tłumaczą, że najemcy dążą do pogodzenia działalności w tradycyjnych sklepach stacjonarnych i na platformach online. — Sieci handlowe akceptują nowości technologiczne i coraz więcej marek decyduje się na prowadzenie sprzedaży online jednocześnie z obecnością w tradycyjnym kanale dystrybucji — komentuje Justin Taylor, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie EMEA w C&W.Mimo wszystko zarówno Górna Piąta Aleja, gdzie czynsze roczne za powierzchnie handlowe spadły po raz pierwszy od kryzysu finansowego, jak i Causeway Bay są ponad dwukrotnie droższe od głównych ulic handlowych w innych krajach. Najdroższy w Polsce pozostaje warszawski Nowy Świat, zajmując w rankingu 40. pozycję z rocznym czynszem 1080 euro za mkw. Ulica awansowała od zeszłego roku o dwa miejsca. W całym zestawieniu, które obejmuje 462 pozycje, sklasyfikowano aż 16 polskich ulic handlowych.

— Ulice handlowe o ugruntowanej pozycji nadal przyciągają najemców nastawionych na rynek masowy. Dużym ograniczeniem rozwoju głównych ulic handlowych Warszawy jest niewystarczająca podaż powierzchni odpowiedniej jakości, która spełniałaby oczekiwania sieci handlowych. Najnowsze inwestycje przy głównych ulicach, w większości budowane w najatrakcyjniejszych miejscach, takie jak Hotel Europejski czy obiekt biurowo-handlowy Centrum Marszałkowska, wpływają na wzrost zainteresowania marek segmentu premium i luksusowych oraz najemców profilu masowego — komentuje Patrycja Dzikowska, zastępca dyrektora w dziale doradztwa i analiz rynkowych C&Ww Polsce.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Nowy Świat podrożał