Nowy właściciel jest potrzebny od zaraz

Agnieszka Berger
24-12-2002, 00:00

Nic nie robi firmie tak dobrze, jak dobry właściciel. Przede wszystkim więc życzymy wszystkim spółkom energetycznym dobrego właściciela. A ponieważ większość z nich to wciąż spółki państwowe — państwo zaś, jak wskazuje wieloletnie doświadczenie, dobrym właścicielem być nie może — nie pozostaje nam nic innego, niż życzyć branży rychłej udanej prywatyzacji.

Nasze życzenia są chwilowo de modé — en vogue jest natomiast wielka konsolidacja. Mimo wszystko nie tracimy nadziei, że w nadchodzącym roku (a konkretnie 7 stycznia) narodzi się nareszcie z dawna wyczekiwana wizja sektora energetycznego — wspólne dziecko wszystkich polityków ze szczególnym uwzględnieniem ministrów skarbu i gospodarki. Mamy nadzieję, że owa wizja nie będzie obciążona wadami wrodzonymi — np. organiczną niechęcią do prywatyzacji lub przemożną chęcią łączenia wszystkich ze wszystkimi wbrew wszystkiemu. I że rodzice będą konsekwentni, bo — jak wiadomo — ciągłe zwroty w zakresie stosowanych metod wychowawczych jeszcze żadnemu dziecku nie wyszły na zdrowie.

Życzymy też energetykom — choć być może znów niezbyt celnie trafiamy w ich pragnienia — żeby nareszcie zostały usunięte bariery, które dziś sprawiają, że rynek energii niby jest, a jakby go nie było.

Tym, którzy chcą eksportować energię — a są i tacy — życzymy dobrej współpracy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.

Spółkom dystrybucyjnym życzymy dobrych taryf — bez konieczności wspomagania jednej działalności przez inną. Życzymy im również, aby w dobrze zarządzanych firmach pojawiały się wyłącznie uzasadnione koszty, co z pewnością ułatwi prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki wcielenie się w rolę Świętego Mikołaja, który w swej szczodrobliwości podaruje im zwrot z zainwestowanego kapitału.

Wszystkim zaś bez wyjątku życzymy, aby atmosfera świąt Bożego Narodzenia natchnęła ministra finansów pragnieniem czynienia pożytku (lub choćby nieczynienia szkody), co niewątpliwie zaowocuje rychłym zniesieniem akcyzy na energię elektryczną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowy właściciel jest potrzebny od zaraz