Nowy wymiar motoryzacji

opublikowano: 18-10-2016, 22:00

Elektryczne, autonomiczne, skonfigurowane z internetem — takie auta w przyszłości wyjadą na ulice

Samochód staje się kierowcą, a kierowca pasażerem. Taką wizję aut przyszłości przedstawia firma Bosch.

TERAŹNIEJSZOŚĆ: ...a tak prezentują się autobusy elektryczne firmy 
Solaris Bus & Coach. Podobne modele niebawem wyjadą na ulice 
Krakowa.
Wyświetl galerię [1/2]

TERAŹNIEJSZOŚĆ: ...a tak prezentują się autobusy elektryczne firmy Solaris Bus & Coach. Podobne modele niebawem wyjadą na ulice Krakowa.

— Zautomatyzowane samochody wkrótce nie będą jedynie kolejnym przedmiotem codziennego użytku, ale staną się osobistymi towarzyszami — twierdzi dr Dirk Hoheisel, członek zarządu Boscha. Firma zapewnia, że już na początku następnej dekady wprowadzi na rynek system, z pomocą którego samochody będą poruszały się samodzielnie po autostradach i drogach ekspresowych. Współpraca maszyny z kierowcą będzie się rozpoczynać już w chwili wsiadania do auta — po wprowadzeniu profilu użytkownika nastąpi np. automatyczna konfiguracja pojazdu. Odpowiednio ustawione zostaną np. lusterka i fotel.

Samochód będzie też wskazywał najczęstsze cele podróży i wyznaczał trasę dojazdu do wybranego miejsca. System przejmie również odpowiedzialność za większość zadań związanych z prowadzeniem auta. Taki samochód znajduje się obecnie w fazie badawczej. Firma niedawno przedstawiła też wizję ciężarówki przyszłości — VisionX. Pojazd ma być gotowy do 2026 r. Będzie inteligentnym urządzeniem na kółkach, autonomicznym i połączonym z siecią. Ten koncept z pewnościązmieni zakres obowiązków samych kierowców — jak zapowiada dr Markus Heyn z Boscha, staną się oni menedżerami z obszaru logistyki. Jednak na wdrożenie tak zaawansowanych technologicznie wizji potrzeba jeszcze czasu i budowy odpowiedniej infrastruktury drogowej. Dlatego obecnie częściej promowane są samochody elektryczne.

— Marka VW w swojej ofercie posiada dwa w pełni elektryczne modele e-Up! i e-Golf. Dodatkowo uzupełniają ją samochody hybrydowe. Oprócz możliwości zasilenia ich na tzw. stacjach szybkiego ładowania każdy model można naładować również we własnym garażu, podobnie jak telefon komórkowy, podłączając do zwykłego gniazdka 230V. Takie opcje kierujemy do użytkowników, którzy chcą podążać za trendami i zadbać o optymalne wykorzystywania zasobów energetycznych naszej planety — zaznacza Jan Tuzimski, menedżer floty e-mobility w Sobiesław Zasada Warszawa, autoryzowanym salonie VW. Elektryczne pojazdy coraz częściej będzie można spotkać także w polskiej komunikacji publicznej. Dla przykładu: niedawno na zakup 20 autobusów elektrycznych od firmy Solaris Bus & Coach zdecydowało się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Samochody zostaną wprowadzone do użytku w przyszłym roku. W tym przypadku wymiana publicznych autobusów jest dofinansowana z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-20.

 Finansowanie sektora

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje innowacyjne projekty realizowane w sektorze motoryzacyjnym. Obecnie prowadzi nabór w programie sektorowym Innomoto (w ramach Programu Inteligentny Rozwój). Przewidziana pula wynosi 250 mln zł. Wnioski konkursowe będą przyjmowane do 21 listopada 2016 r. O dotację na badania przemysłowe i prace rozwojowe mogą się ubiegać firmy oraz konsorcja przedsiębiorstw, które realizują nowatorskie projekty w zakresie technologii produkcji, regeneracji, odzysku czy recyklingu. Celem programu Innomoto jest opracowanie i wprowadzenie na rynek nowych linii technologicznych i produkcyjnych, a także części oraz komponentów motoryzacyjnych czy linii montażu pojazdów. Proponowane rozwiązania powinny m.in. podnosić poziom automatyzacji i robotyzacji produkcji. Pod uwagę będą też brane koncepty pojazdów o napędzie alternatywnym, m.in. elektrycznym, hybrydowym, wodorowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Nowy wymiar motoryzacji