Nudny początek miesiąca

Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 03-11-2014, 10:57

Poniedziałkowa sesja azjatycka rozpoczynający nowy tydzień oraz nowy miesiąc przebiega w nadzwyczaj spokojnym tempie, mając na uwadze piątkowe wydarzenia, kiedy to BoJ zwiększył skalę programu luzowania ilościowego, a Narodowy Fundusz Emerytalny zdecydował o lokowaniu większości kapitału w akcje. Jednym z powodów dzisiejszego spokoju jest brak sesji giełdowej w Japonii, gdyż obchodzony jest tam Dzień Kultury, który jest świętem narodowym.

Brak sesji w Japonii spowodował brak kierunku wyznaczonego dla europejskich inwestorów. Najważniejsze indeksy otworzyły się raczej płasko, znajdując się nieznacznie ponad kreską. Jedną z najlepiej radzących sobie dzisiaj spółek był tani przewoźnik lotniczy Ryanair. Akcje spółki wzrosły aż o 8,6% do 8,25 euro (najwyższy poziom w historii o oferty publicznej w 1997 roku), po doniesieniach ze spółki, że rok fiskalny dobiegający końca w marcu 2015 roku może przynieść zysk netto w wysokości 750-770 milionów euro, co byłoby wynikiem przynajmniej 100 milionów lepszym niż początkowa prognoza spółki. Na godzinę 10:30 najważniejsze indeksy zaczęły umiarkowanie tracić, a CAC 40: -0,31%, DAX: -0,17%, FTSE 100: -0,07%.

O poranku równie płasko zachowują się kontrakty futeres na amerykańskie indeksy, z tym, że najważniejszy na S&P 500 znajduje się lekko pod kreską. Podczas dzisiejszej sesji na Wall Street brakowało będzie prawdopodobnie impulsu ze strony publikacji wyników przez amerykańskie spółki, gdyż przed startem sesji nie poznamy żadnych istotnych wyników. Lepiej nie będzie również po sesji, gdyż największymi spółkami publikującymi dzisiaj wyniki są mniej znane Herbalife oraz American International Group, które mają małe znaczenie dla budowania całościowego EPSu dla indeksu S&P 500.

Dzieje się za to na polskiej giełdzie. Akcje JSW znalazły się obecnie na najniższych poziomach w historii, tracąc na początku sesji aż 9%. W tym momencie jest to 6,5%, a za jedną akcję trzeba zapłacić 27,07 zł. Wyprzedaż akcji związana jest decyzją spółki na temat braku emisji euroobligacji. JSW tłumaczyło się, że decyzja została podjęta w oparciu o aktualne warunki rynkowe. Spółka podała również do wiadomości, że spotkała się z potencjalnymi inwestorami instytucjonalnymi w USA oraz w Wielkiej Brytanii przed podjęciem wspomnianej decyzji. WIG 20 traci aktualnie 0,38%.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane