Numery osobiste Duńczyków wyciekły do internetu

PAP
opublikowano: 03-07-2014, 20:23

Osobiste numery identyfikacyjne (odpowiednik PESEL) około 900 tysięcy Duńczyków przez pomyłkę zostały w środę na prawie godzinę udostępnione w internecie - poinformował w czwartek duński rząd.

Numery te, nazywane w Danii "CPR-nummer" lub "personnummer", są zapisane w centralnym rejestrze osób i powszechnie wykorzystuje się je do identyfikacji, m.in. w kontaktach telefonicznych z bankami, z placówkami służby zdrowia, z urzędami.

Okazało się, że zewnętrzny kontraktor przez pomyłkę umieścił te numery w udostępnionej duńskim firmom bazie danych osób, które nie życzą sobie reklamy telefonicznej, ani przysyłanej pocztą - poinformował dziennik "Borsen".

Rząd ujawnił, że zawartość tej bazy danych została pobrana 18 razy w ciągu 51 minut, kiedy była dostępna.

"To po prostu błąd, który nie powinien był się przydarzyć. (...) Bardzo wnikliwie rozważę wszelkie implikacje" - napisała w czwartek w oświadczeniu minister gospodarki i spraw wewnętrznych Margrethe Vestager.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Numery osobiste Duńczyków wyciekły do internetu