NWR mocno tanieje po komunikatach

ISBNews
opublikowano: 23-01-2014, 08:37

New World Resources (NWR) rozpoczął analizę struktury kapitałowej, w której uwzględni m.in. kwestie zadłużenia i stan rezerw surowców mineralnych, poinformowała spółka. Rynek reaguje spadkiem kursu o 20 proc.

Jednocześnie jej większościowy akcjonariusz - BXR Mining zadeklarował, że będzie dalej wspierał spółkę oraz jej strategię biznesową i jest gotów do dalszych inwestycji.

Zobacz więcej

Ostatnie pół roku akcji NWR w Warszawie, źródło: Bloomberg

NWR podkreśla, że osiągnął "znaczący postęp" związany z wdrażaniem planów w zakresie restrukturyzacji działalności OKD, górniczej spółki zależnej od NWR (tj.: niższe koszty ogólne oraz jednostkowe koszty wydobycia, zawarcie układu zbiorowego ze związkami zawodowymi OKD, zbycie spółki zależnej OKK Koksovny, a.s., a także podpisanie memorandum  z rządem Czech w sprawie zamknięcia kopalni Paskov).

"Jednakże, z uwagi na ostatnie wydarzenia spółka podjęła decyzję o dokonaniu analizy czy obecna struktura kapitałowa spółki jest odpowiednia" - czytamy w komunikacie. Dla analizy nie ustalono żadnych ram czasowych.

NWR uwzględni trudną sytuację na rynku w zakresie cen węgla koksującego i energetycznego. Przypomina też, że kredyt odnawialny (RCF) w wysokości 100 mln euro (obecnie w pełni niewykorzystany) wygasa 7 lutego 2014 r., a NWR nie udało się zapewnić przedłużenia tej linii kredytowej.

"NWR jest obecnie w trakcie analizy jej rezerw zasobów mineralnych. Przede wszystkim ze względu na zmiany w zakresie długoterminowych perspektyw dotyczących cen węgla, oczekujemy zmniejszenia należących do Grupy operatywnych rezerw węgla" - napisano dalej.

Spółka wybrała Blackstone Group International Partners LLP na doradcę finansowego oraz White & Case na doradcę prawnego, aby udzielili jej wsparcia przy prowadzeniu analizy oraz świadczyli ogólne usługi doradcze w zakresie zadłużenia.

"Akcjonariusz większościowy spółki, BXR, potwierdził, że będzie dalej wspierał spółkę oraz jej strategię biznesową. BXR wskazał, że zarówno on jak i jego akcjonariusze są gotowi do zainwestowania nowego kapitału własnego w zmienioną i zadowalającą ich strukturę kapitałową" - poinformował także NWR.

New World Resources (NWR) wyprodukował łącznie 8,80 mln ton węgla ogółem w całym 2013 r., a sprzedał 4,63 mln ton węgla koksującego i 5,08 mln ton węgla energetycznego, podała spółka. NWR planuje wyprodukować w tym roku 9,0-9,5 mln ton węgla.

W listopadzie NWR liczył na 9,0 mln ton produkcji i 9,5 mln ton sprzedaży węgla 2013 r.

"Spółka oczekuje produkcji węgla na poziomie 9-9,5Mt w całym roku 2014, z czego 55-60% stanowić  ma węgiel koksujący, a 45-40% węgiel energetyczny w miksie sprzedażowym. Szczegółowe wytyczne zostaną przedstawione w czwartek, 13 lutego 2014 r. wraz z całorocznymi wynikami NWR" - czytamy w komunikacie.

W samym IV kw. 2013 r. NWR wyprodukował 2.35 mln ton węgla ogółem, a sprzedał 1,21 mln ton węgla koksującego i 1,32 mln ton węgla energetycznego, podała także spółka.

Średnia zrealizowana cena w całym 2013 r. w przypadku węgla koksującego wyniosła 98 euro/tona, a w przypadku węgla energetycznego 56 euro/tona. W samym IV kw. było to odpowiednio: 98 euro/ tona i 55 euro/ tona.

New World Resources (NWR) uzgodnił cenę dla węgla koksującego na I kw. 2014 r. na poziomie 91 euro za tonę (tj. o 7% niższym od ceny w IV kw. 2013 r.), z kolei średnia uzgodniona cena dla węgla energetycznego w I kw. 2014 r. wynosi 54 euro za tonę (spadek o 4% kw/kw), podała spółka.

"Powyższa średnia cena węgla koksującego opiera się na założeniu, że sprzedaż węgla koksującego w pierwszym kwartale 2014 r. będzie stanowić w około 52% twardy węgiel koksujący (średnia zmienność), w 40% półmiękki węgiel koksujący oraz w 8% węgiel koksujący typu PCI" - czytamy w komunikacie.

Z kolei średnia cena węgla energetycznego opiera się na założeniu, że sprzedaż węgla energetycznego w całym 2014 r. będzie się składać w przybliżeniu w 76% z węgla energetycznego i w 24% z miału. Pozostałe 20% spodziewanej produkcji węgla energetycznego będzie sprzedane i wycenione w dalszej części roku, podała spółka.

Wszystkie ceny są wyrażone jako uśrednione przeciętne ceny zarówno dla węgla koksującego, jak i energetycznego różnej jakości i są cenami loco.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NWR mocno tanieje po komunikatach