NWZ GPW wybrało L. Sobolewskiego na prezesa

Internet Securities
opublikowano: 08-05-2006, 12:41
Obserwuj w MójPB:

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) wybrało w poniedziałek na prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego, wiceprezesa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW). Sobolewski jest przeciwny aliansowi GPW z którąś z dużych giełd europejskich, opowiada się za ewolucyjnymi przekształceniami własnościowymi.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) wybrało w poniedziałek na prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego, wiceprezesa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW). Sobolewski jest przeciwny aliansowi GPW z którąś z dużych giełd europejskich, opowiada się za ewolucyjnymi przekształceniami własnościowymi.

Za tą kandydaturą, zaproponowaną przez Radę Giełdy, oddano 99,949% głosów, oddano też 0,05% głosów wstrzymujących się. Ok. 99% z ogólnej liczby głosów na WZ GPW ma Skarb Państwa.

W postępowaniu zgłoszono 12 kandydatur, natomiast do rozmów kwalifikacyjnych wybrano siedmiu. Z nich Rada Giełdy wybrała swojego kandydata.

Sobolewski jest doktorem nauk prawnych, radcą prawnym. Od listopada 1994 roku jest wiceprezesem KDPW. W 1994 roku był doradcą zarządu GPW.

„Przekształcenia własnościowe powinny iść w kierunku radykalnego zwiększenia udziału krajowych instytucji finansowych przy poszanowaniu strategicznych interesów państwa” – powiedział Sobolewski w poniedziałek podczas NWZ.

Dodał, że na dziś jest przeciwnikiem aliansu GPW z którąkolwiek wielkich giełd europejskich. „Jestem za budową GPW jako centrum regionalnego” – podkreślił.

Nowy prezes uważa, że przekształcenia własnościowe powinny być planowane ostrożnie i prowadzone w sposób ewolucyjny. Podkreślił, że będą one prowadzone w czasie jego trzyletniej kadencji. Giełda powinna mieć charakter przedsiębiorstwa wyższej użyteczności publicznej, ale zawierać też pierwiastek biznesowy.

22 marca dotychczasowy prezes GPW Wiesław Rozłucki ogłosił, że nie będzie ponownie kandydował na to stanowisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane