NWZA WBK już uchwaliło plan fuzji

Beata Tomaszkiewicz
12-12-2000, 00:00

NWZA WBK już uchwaliło plan fuzji

Akcjonariusze Wielkopolskiego Banku Kredytowego uchwalili zasady połączenia z Bankiem Zachodnim. Potwierdzono, że cały majątek WBK zostanie przeniesiony na BZ w zamian za akcje, które wrocławska instytucja przyzna udziałowcom banku poznańskiego.

W wyniku połączenia kapitał akcyjny BZ zostanie podwyższony o kwotę omal 400,1 mln zł do 729,6 mln zł. Nastąpi to w drodze emisji 40 mln akcji serii G o wartości nominalnej 10 zł. Emisja ta zostanie przydzielona akcjonariuszom proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów w WBK przy zastosowaniu parytetu wymiany 1 akcja połączeniowa, za 1,72 udział w poznańskim banku.

Ustalony parytet wymiany właśnie zaniepokoił obserwatorów rynku. W ich opinii jest on niekorzystny dla drobnych akcjonariuszy WBK. Jak twierdzą analitycy DM BIG BG zbyt nisko — na 207- -245 mln zł — oszacowano udział poznańskiej instytucji finansowej w towarzystwach ubezpieczeniowych grupy Commercial Union. Analitycy wycenili udział w CU TUnŻ na 180 mln, a w CU PTE na minimum 300 mln zł.

Jeszcze w biegłym roku obserwatorzy rynku szacowali wartość tych udziałów na 700-800 mln zł.

DM BIG BG prognozował parytet wymiany na poziomie 1 do 1,4 lub 1 do 1,5 i była to jedna z bardziej konserwatywnych ocen. BT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NWZA WBK już uchwaliło plan fuzji