NYSE wybroniła się przed korektą

WST
opublikowano: 25-11-2008, 22:06

Wtorkowa sesja na Wall Street nie należała do spokojnych i obfitowała w gwałtowne zmiany sytuacji. Jednym z powodów nerwowości rynków były ostatnie spektakularne wzrosty kuszące część inwestorów do realizacji zysków.

Mimo udanego początku, szybko do głosu doszła strona podażowa, której już w pierwszej godzinie udało się strącić indeksy poniżej poziomów z poniedziałkowego zamknięcia. Kolejne godziny stały pod znakiem przeciągania liny i podejmowanych co jakiś czas prób obrony przed korektą.

Ostatecznie indeks DJ IA wzrósł o 0,4 proc. Wskaźnik S&P500 zyskał 0,6 proc. Spadek rzędu 0,5 proc. odnotował z kolei rynek Nasdaq.

Wydawałoby się, że kupujący mają więcej atutów. Przede wszystkim nowe działania podjęte przez amerykańskie władze monetarne. Fed zapowiedział skupienia obligacji hipotecznych Fannie Mae i Freddie Mac na co ma pójść do 600 mld USD. Dodatkowo, szykowane jest kolejne wsparcie rynku kredytowego kwotą 200 mld USD w ramach programu ABS (obligacje oparte o aktywa).

Popyt mogły też zachęcać – o dziwo - dane makro. Co prawda PKB Stanów Zjednoczonych spadł w III kwartale, ale nieco mniej niż zakładały prognozy. Pozytywnie też zaskoczył odczyt wskaźnika nastrojów konsumentów. W listopadzie podniósł się on do 44,9 pkt, podczas gdy projekcje zakładały wartość na poziomie 39,5 pkt.

W średniej Dow Jones, skupiającej największe amerykańskie blue chipy słabo radziły sobie przez całą sesję papiery takich gigantów jak choćby Procter & Gamble, Boeing, General Motors. Microsoft oraz Hewlett-Packard. Temu ostatniemu zaszkodziły spekulacje analityków, że spółka zbyt optymistycznie patrzy w przyszły rok.

O dziwo, zaskakująco spokojnie przebiegały z kolei kwotowania Exxon Mobil i Chevron, i to mimo ponownego spadku cen ropy.

Gwiazdą sesji w gronie największych banków tym razem zostały papiery, tak ostatnio znanego w naszym kraju, JP Morgan, które rosły momentami ponad 9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu