Czytasz dzięki

O BHP przez internet

opublikowano: 06-05-2020, 22:00

Przeprowadzanie e-szkoleń z bezpieczeństwa pracy nie może obniżać jego poziomu — przypomina PIP

W czasie pandemii dopuszczalne jest przeprowadzanie online szkoleń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) organizowanych wcześniej wyłącznie w formie stacjonarnej. Na przykład dla nowych pracowników wstępny instruktaż ogólny może mieć formę samokształcenia kierowanego lub seminarium.

— Możliwość odbycia szkolenia BHP w warunkach domowych ma niebagatelne znaczenie w obecnej sytuacji. Nie ukrywajmy jednak — w domu trudniej o pełną koncentrację i zaangażowanie. Dlatego takie szkolenie powinno być maksymalnie interaktywne i angażujące uczestników — mówi Przemysław Lewicki, kierownik ds. BHP i zarządzania ciągłością biznesu w DHL Supply Chain, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Zgodnie z regulacjami antykryzysowymi również szkolenia okresowe mogą mieć formę elektroniczną — i także dla osób pracujących na stanowiskach robotniczych. Jednocześnie przepisy zobowiązują do przeprowadzenia egzaminu sprawdzającego niezwłocznie po odwołaniu stanu epidemii.

— Trzeba przy tym pamiętać, że to nie zakres szkolenia się zmienił, ale jego forma — mówi Marta Tomaszewska, specjalista ds. BHP w CWS, także ekspertka koalicji.

Przemysław Lewicki zwraca uwagę, że zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) organizacja e-szkoleń nie powinna obniżyć poziomu bezpieczeństwa pracowników. Jednocześnie eksperci koalicji mają nadzieję, że ustawodawca dopuści taką formę po epidemii.

— Nie chodzi o zastąpienie formy, ale o to, by pracodawca miał wybór, czy szkolić tradycyjnie czy elektronicznie. Jednocześnie nadal instruktaż stanowiskowy musi być stacjonarny ze względu na jego zakres — mówi Marta Tomaszewska.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane