O jeny! Będzie się działo w kredytach

ET
opublikowano: 06-06-2008, 00:00

Noble Bank wprowadza kredyty w japońskiej walucie. Nie tylko dla bogatych.

Noble Bank wprowadza kredyty w japońskiej walucie. Nie tylko dla bogatych.

Wśród walutowych kredytów hipotecznych, obok franka szwajcarskiego, dolara i euro, na szerokim rynku pojawi się jen. Dotychczas w tej walucie mogli się zadłużać tylko klienci private banking. Noble Bank chce upowszechnić ją wśród szerszej klienteli. Pomoże mu w tym Open Finance, który już niedługo wprowadzi jeny do swojej oferty.

Dostawcą będzie Metrobank, marka, pod którą Noble sprzedaje wyspecjalizowane kredyty, w tym również na inwestycje na rynku nieruchomości.

— To nie jest oferta dla każdego, ale też nie tylko dla klientów z segmentu private banking. O kredyt w jenach będą mogły wnioskować osoby posiadające odpowiednią rezerwę w swoich dochodach — wyjaśnia Krzysztof Spyra, wiceprezes Noble Banku.

Zastrzega, że grupa nie dlatego wprowadza jena, by klientom łatwiej było wykazać zdolność kredytową.

— Kryterium dochodów klienta jest bardzo ważne. Kredyt jest dla osób, które szukają relatywnie atrakcyjnego źródła finansowania, ale robią to w przemyślany sposób i w swoim budżecie finansów osobistych posiadają bufor środków własnych albo odpowiednich dochodów pozwalający akceptować ewentualne wahania kursu jena — wyjaśnia Krzysztof Spyra.

Uważa, że jest to atrakcyjna waluta, ale tylko dla pewnej grupy klientów, więc nie zagrozi mocnej pozycji franka szwajcarskiego. Noble nie zamierza wychodzić z ofertą poza własną sieć sprzedaży i nowe kredyty będzie sprzedawać tylko poprzez swoje oddziały i placówki Open Finance.

Analitycy tej sieci porównali ratę kredytu wysokości 100 tys. zł w złotym, franku i jenie. W pierwszym przypadku wyniesie ona 699,2 zł (oprocentowanie 7,5 proc.), w drugim 504,3 proc. (4,05 proc.) i w trzecim 437 zł (2,9 proc.).

2,9

proc. Tyle wynosi oprocentowanie kredytu w jenach. We frankach to 4,05, a w złotych 7,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu