O kredyt na inwestycje coraz trudniej

opublikowano: 05-02-2018, 22:00

Pod koniec 2017 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i mają zamiar robić to dalej

Pod koniec 2017 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i mają zamiar robić to dalej — wynika z najnowszej ankiety NBP, skierowanej do przewodniczących komitetów kredytowych.

W ubiegłym roku taki zabieg stosowano w szczególności w segmencie kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, a uzasadniano go głównie „wzrostem ryzyka związanego z kredytowaniem podmiotów z niektórych branż (budownictwo) oraz czynnikami nieuwzględnionymi w ankiecie, m.in. istotnym wzrostem ryzyka dla części klientów”. Banki przykręcają śrubę tam, gdzie zainteresowanie kredytem rośnie.

W raporcie NBP czytamy, że pod koniec 2017 r. banki odczuły wzrost popytu tylko w segmencie kredytów długoterminowych, a ten wynikał głównie z większego zapotrzebowania na finansowanie inwestycji. Niektóre banki jako powód rosnącego zainteresowania kredytem podawały także „(…) inne czynniki nieuwzględnione w ankiecie, tj. możliwość skorzystania z dotacji z programów pomocowych UE”. Tak czy inaczej, chodzi w szczególności o kredyty na cele inwestycyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / O kredyt na inwestycje coraz trudniej