Czytasz dzięki

O krok przed rynkiem

opublikowano: 30-06-2015, 22:00

Większość opublikowanych dotychczas rankingów „Gazel Biznesu” miała swoją specyfikę.

Były lata, kiedy na liście dominowały firmy związane z budownictwem drogowym — gdy w pełni realizacji znajdował się program budowy autostrad, lub z budową boisk — gdy powstawały Orliki. W ostatnich latach daje się zauważyć inna specjalizacja Gazel Biznesu. Tym razem to innowacyjność.

Na kilku poprzednich listach zwiększały swój udział firmy, oferujące bardzo zaawansowane technologicznie produkty lub usługi. Nie zaskakuje obecność w rankingu agrorafinerii z pokaźną liczbą patentów na koncie. Nie dziwi producent konstrukcji stalowych z własnym laboratorium do badania wytrzymałości wyrobów. Normą jest centrum usług biznesowych, którego pracownicy odpowiadają za serwis systemów IT u klientów z państw skandynawskich. To dowód, że Gazele Biznesu wyprzedzają główną stawkę firm małych i średnich i wyznaczają trendy.

Laureaci kilku ostatnich rankingów wcześniej niż inni przedsiębiorcy, a nawet niektórzy przedstawiciele urzędów centralnych, zrozumieli, że atrakcyjna cena niedługo nie wystarczy, by skutecznie konkurować na rynkach zagranicznych. Dlatego gdy wielu przedsiębiorców z sektora MSP dopiero zapoznaje się z pojęciem innowacyjności i zastanawia się, jak sięgnąć po przeznaczone na ten cel fundusze unijne, Gazele już przygotowują wnioski o wsparcie, żeby wykonać kolejny krok naprzód. Podobny do tego, jaki wielu firmom zapewniły dotacje inwestycyjne z poprzedniej perspektywy finansowej UE. Bo Gazele Biznesu to firmy, z których większość przynajmniej o krok wyprzedza rynkowe tendencje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane