Obama przedstawia plany pomocowe, a rynki spadają

Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 07-09-2010, 17:23

Wczoraj prezydent Stanów Zjednoczonych przedstawił sześcioletni plan inwestycji infrastrukturalnych wartych 50 mld dolarów. Jutro zapowie ulgi dla biznesu na kwotę 100 mld dolarów. Nic tylko się ciszyć … otóż niekoniecznie.

Politycy uważają, że mają przemożny wpływ na gospodarkę, a w szczególności gdy wzrost gospodarczy kwitnie. Prezydent USA przypisuje sobie więc ożywienie trwające mniej więcej od połowy zeszłego roku oraz powiązaną z nim lekko poprawą na rynku pracy. Można dyskutować z takim stanowiskiem, gdyż za ożywieniem w większości stało odbudowywanie zapasów, które miałoby miejsce niezależnie od tego czy administracja cokolwiek by zrobiła.

Wydaje się więc, że pakiety pomocowe mogą mieć jedynie wartość psychologiczną, no chyba, że rzeczywiście są bardzo dobrze przygotowane, ale kto jest w stanie w dzisiejszym świecie znaleźć dobrze przygotowany pakiet pomocowy bądź reform? To jak szukanie igły w stogu siana. Czy należy więc się martwić tym, że dzisiaj mimo wczorajszych i jutrzejszych zapowiedzi pomocowych rynek spada? Niekoniecznie.

Sam plan jest oczywiście ważny, ale raczej z psychologicznego punktu widzenia, o czym wspomniałem powyżej. Ponadto rynki mają to do siebie, że „sprzedają fakty, a kupują pogłoski”. Jeżeli zobaczymy zachowanie rynku z zeszłego tygodnia, to wyraźnie widać o czym mowa. Wzrosty trzeba odchorować i dzieje się to właśnie dzisiaj. Warto jednak zauważyć, że spadek na warszawskim parkiecie o 0,36 proc. jest ruchem symbolicznym i wpisuje się raczej w formę przystanku byków przed dalszym marszem na północ.

Na Zachodzie korekta była o większej skali, ale wynikało to bezpośrednio z silniejszych wzrostów zeszłotygodniowych. Wpływ danych makro był praktycznie żaden, gdyż żadnych ważnych publikacji nie było. Trochę rozczarować mogły niemieckie zamówienia w przemyśle, które w lipcu spadły o 2,2 proc. w relacji do poprzedniego miesiąca zamiast lekko wzrosnąć, czego powszechnie oczekiwano. Zmiany roczne nadal są dwucyfrowe, z tym, że na początku pojawia się cyfra „1”, a nie „2”.

Na rynku walutowym dzień należy zapisać jako sukces dolara i jena. Obie waluty wyraźnie zyskiwały i to od samego rana, gdy okazało się, że Bank Japonii stóp nie zmienił i nie przedsięwziął żadnych kroków w celu osłabienie waluty kraju kwitnącej wiśni. Nietrudno się domyśleć, że złoty tracił, ale niebezpieczeństwa nie ma. Gdy zobaczymy co się dzieje na obligacjach grackich, irlandzkich czy portugalskich to nadal jesteśmy „oazą spokoju”.

Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane