Obawy o podaż motorem do zwyżek cen ropy naftowej

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 17-01-2022, 11:58

Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień silnym wzrostowym akcentem. W piątek dotarły one bowiem do poziomów lokalnych maksimów z poprzedniego roku, a dzisiaj utrzymują się w rejonie wypracowanych wtedy poziomów. Notowania ropy Brent znajdują się w pobliżu poziomu 86 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent oscyluje w rejonie 83 USD za baryłkę.

W obliczu coraz mniejszych obaw o wpływ wariantu Omikron na globalną gospodarkę, uwaga inwestorów na rynku ropy naftowej przerzuciła się na problemy z podażą tego surowca, które niedawno pojawiły się w Libii i Kazachstanie, a od dłuższego czasu trwają także w innych krajach, np. Nigerii. Dodatkowo, pojawiły się obawy o kolejne ruchy Rosji na Ukrainie, które dodatkowo zdestabilizowałyby sytuację polityczną na Wschodzie, stanowiąc wsparcie dla cen ropy.

Optymizm inwestorów wydaje się zaskakujący w kontekście niezbyt dobrych niedawnych danych dotyczących popytu na paliwa w USA. Warto jednak zaznaczyć, że inwestorzy powoli zaczynają myśleć już o popycie wiosną i latem – a tu oczekują znacznie lepszych wskaźników niż w poprzednim roku, właśnie ze względu na ustępującą pandemię.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, wśród doniesień wspierających notowania ropy naftowej, znajdują się także te, które ograniczają potencjał zwyżkowy. Na rynku pojawiły się bowiem informacje, że Chiny planują uwolnienie części swoich rezerw strategicznych w okolicach Nowego Roku, czyli w terminie 31 stycznia – 6 lutego. Ma to być część planu, uzgodnionego z innymi producentami ropy naftowej na świecie, mającego na celu ograniczenie wzrostów cen ropy na globalnym rynku. Na razie informacja ta nie wpłynęła jednak istotnie na ceny ropy – chociażby dlatego, że póki co nie wiadomo, jak duża będzie ilość ropy trafiająca na rynek.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane