NOWY JORK (Reuters) - W połowie czwartkowych sesji w USA główne indeksy nieznacznie zniżkowały z powodu obaw o stan amerykańskiej gospodarki.
Wiele czołowych sieci handlowych, między innymi Abercrombie & Fitch i Gap poinformowały o większym niż oczekiwano spadku sprzedaży w lipcu.
Dodatkowo liczba nowych bezrobotnych w minionym tygodniu okazała się wyższa niż zakładano, a Fed w swoim raporcie przedstawił pesymistyczny obraz gospodarki USA.
"Pojawiają się kolejne informacje potwierdzające, że gospodarka zwalnia tempo. Nie ma gdzie uciec ani gdzie się schować" - powiedziała Donna Van Vlack z funduszu Brandywine Asset Menagment.
"Zarządzający portfelami przychodzą do mnie i pytają 'Co mam kupować?' a ja im odpowiadam "Nic"'.
Spadł kurs Nortel Netowrks, największego na świecie producenta infrastruktury telekomunikacyjnej. Spółka podała, że ma zamiar sprzedać obligacje zamienne o wartości miliarda dolarów. Do sprzedaży, według źródeł zbliżonych do transakcji ma dojść w czwartek wieczorem.
Obligacje skonwertowane można zamieniać na akcje. Kurs często spada po ogłoszeniu takiej transakcji, bo inwestorzy obawiają się, że wartość ich obecnych akcji stanie się przez to mniejsza, a właścieciele obligacji zajmą w strukturze kapitałowej spółki pozycję mocniejszą niż akcjonariusze.
W opublikowanej w środę "beżowej księdze" Fed podał, że sytuacja gospodarcza w czerwcu i w lipcu była słaba, a spowolnienie w sektorze wytwórczym zaczyna się przekładać na inne branże gospodarki.
Przed otwarciem czwartkowej sesji Departament Pracy potwierdził te obawy podając, że liczba nowych bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 33.000, czyli wiecej niż spodziewali się analitycy.
Gap, największa w USA sieć sklepów odzieżowych, podała że w czerwcu jej sprzedaż spadła o 12 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Do godziny 19.30 Dow Jones spadł o 0,11 procent do 10.281,40 punktu.
Nasdaq Composite spadł o 0,39 procent do 1.958,18 punktu.
((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))