Obcy fiskus wpadnie do firm

opublikowano: 10-03-2021, 20:00

Urzędy skarbowe będą mogły robić naloty na inne powiaty na terenie danego województwa. Resort finansów skumuluje siły do działań kontrolnych.

Od pewnego czasu kierownictwo Ministerstwa Finansów (MF) wprowadza sporo zmian w zasięgu terytorialnym urzędów skarbowych obsługujących przedsiębiorców i obywateli. 1 stycznia 2021 r. ponad 3,2 tys. największych firm z całego kraju (o rocznych obrotach powyżej 50 mln EUR) wrzucono do jednego specjalnego urzędu skarbowego w Warszawie. Teraz MF przygotowuje kolejne „usprawnienie”. Projekt rozporządzenia przewiduje pozwolenie szefom zwykłych urzędów skarbowych (jest ich 380) na wykraczanie poza swój dotychczasowy teren i wpadanie z kontrolami podatkowymi i czynnościami sprawdzającymi do sąsiednich powiatów na terenie danego województwa. Zniknie więc obecny podział terytorialny (tzw. właściwość miejscowa) między skarbówkami. Jaki jest cel tej operacji? Wsparcie tych urzędów, które same nie dają sobie rady, a więc podniesienie efektywności kontroli podatników.

Kontroli nigdy dość
Kontroli nigdy dość
Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, zamierza umożliwić urzędom skarbowym kumulowanie kontroli wobec podatników.

Jan Furtas, partner w Crido, podkreśla, że planowana zmiana może mieć poważne konsekwencje dla przedsiębiorców.

- Może dochodzić do sytuacji, w których przedsiębiorcę będzie kontrolował urząd z drugiego końca województwa, który nigdy nie spotkał się z tego rodzaju działalnością i zwyczajnie nie zna jej specyfiki. Szczególnie może to dotknąć przedsiębiorców, którzy rodzajowo lub branżowo w naturalny sposób skupiają się w większych miejscowościach. Rozsądnie można założyć, że wiedza kontrolera z niewielkiej miejscowości, gdzie dużego biznesu częstokroć nie ma, o sposobie prowadzenia danej działalności i jej specyficznych rozliczeniach jest co najmniej umiarkowana, jeżeli nie kontrolował niczego podobnego – mówi Jan Furtas.

Zaznacza, że projektowana zmiana jest sprzeczna z dotychczasowymi priorytetami MF, zgodnie z którymi wartością miała być „znajomość przez urzędników obsługiwanych firm”, co miało przekładać się na większy profesjonalizm i partnerskie relacje.

- Prawie każdego przedsiębiorcę na terenie danego województwa będzie mógł skontrolować urząd, który nie miał z nim nigdy do czynienia, ale akurat ma „zasoby kadrowe”. Może lepiej jest zasilić te urzędy skarbowe, które na co dzień mają do czynienia z podatnikami, aby znając ich historię, rozliczenia, dokonywały niezbędnych i bardziej efektywnych kontroli – mówi Jan Furtas.

Nowe przepisy pozwolą także na sytuację, gdy jedna firma będzie pod lupą dwóch, a nawet więcej urzędów skarbowych. Stanie się tak, gdy macierzysty urząd będzie już prowadził wobec kogoś postępowanie zmierzające do wydania decyzji wymiarowej w zakresie podatku, a inne urzędy rozpoczną wobec niego swoje kontrole podatkowe.

Struktura skarbówki

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie – obsługuje tylko największe przedsiębiorstwa, których roczne przychody przekraczają 50 mln EUR (225 mln zł) oraz podatkowe grupy kapitałowe. Obecnie takich podmiotów jest ponad 3,2 tys.

19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych – rozlokowane w największych miastach wojewódzkich obsługują firmy z rocznymi przychodami między 3 a 50 mln EUR, duże spółki z kapitałem zagranicznym, banki spółdzielcze, SKOK-i, samorządy terytorialne. Obecnie to ponad 30 tys. podmiotów.

380 zwykłych urzędów skarbowych – rozlokowane w miastach powiatowych na terenie całego kraju, obsługują średnie i małe firmy oraz obywateli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane