Obligacje drożeją w Europie po sygnale z EBC

opublikowano: 10-09-2021, 11:42

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde zasygnalizowała, że nie ma pośpiechu w sprawie ograniczania stymulacji gospodarki eurolandu. To wywołało wzrost popytu na obligacje.

Różnica między rentownością 10-letnich obligacji Włoch i Niemiec, uważana za miarę apetytu inwestorów na ryzyko, zmalała najmocniej od maja po tym jak Lagarde ogłosiła w czwartek, że EBC odkłada do grudnia decyzję kiedy zakończyć program zakupów obligacji. Tak konkretny termin okazał się zaskoczeniem dla rynku i spowodował, że październikowe posiedzenie EBC całkowicie straciło na znaczeniu.

Christine Lagarde, fot. Bloomberg
Christine Lagarde, fot. Bloomberg

- Uważam za niezwykłe, że tak konkretnie wskazała grudzień i wykluczyła późny październik – powiedział Christoph Rieger, szef strategii rynku obligacji w Commzerbanku.

Jego zdaniem, powinno to obniżyć spread rentowności obligacji Włoch i Niemiec do 75 pkt. bazowych, wartości nie widzianej od ponad dekady. W piątek wynosił 103 pkt. bazowe.

- Głównymi wygranymi są naszym zdaniem stosujący carry trade, bo mogą ze spokojem czekać na jesień – napisał w raporcie Antoine Bouvet, strateg rynku obligacji w ING Banku.

Zastrzegł, że sytuację może zmienić dalszy szybki wzrost inflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane