Obligacje lepsze niż lokata

KZ
opublikowano: 18-07-2012, 00:00

Dziesięcioletnie obligacje skarbowe w dłuższym terminie dają zarobić więcej niż przeciętny depozyt w banku.

FINANSE OSOBISTE

W czerwcu oszczędzający rzucili się na dziesięcioletnie obligacje detaliczne skarbu państwa. Wydali na nie 160 mln zł — dwa razy więcej niż miesiąc wcześniej. Nic dziwnego, bo po pierwszym roku przyniosą one 6,5 proc. odsetek, więcej niż najlepsze lokaty. W ofercie na lipiec oprocentowanie dziesięciolatek obniżono do 6 proc. i choć wyższy dochód przyniesie całkiem sporo lokat bankowych, to — jak przekonuje Michał Sadrak, analityk Open Finance — w długim terminie papiery skarbowe to zwykle bardziej opłacalna forma ochrony kapitału.

— Spadek oprocentowania obligacji emerytalnych bynajmniej nie oznacza, że ich zakup traci sens. Patrząc kilka lat wstecz, można dojść do wniosku, że w ostatecznym rozrachunku z powodzeniem mogą one konkurować z bankowymi depozytami. Przykładowo inwestor, który nabył dziesięciolatki trzy lata temu (w lipcu 2009 r.), obecnie mógłby wypłacić 15 zł netto z każdych zainwestowanych 100 zł (uwzględniono 19-procentowy podatek przy wypłacie oraz 2 zł za przedterminowy wykup). Gdyby jednak w lipcu 2009 r. przeznaczyć oszczędności na przeciętną 12-miesięczną lokatę, która każdego roku odnawiałaby się na rynkowych warunkach, to po trzech latach można było otrzymać 12,6 zł po opodatkowaniu — zauważa Michał Sadrak.

Jego zdaniem, dopiero przy ulokowaniu oszczędności w najlepszych na rynku rocznych depozytach (i odnawianiu ich co roku również na warunkach najlepszych ofert) można było zarobić więcej niż na obligacjach skarbu państwa. Po trzech latach klient, który wybierał najwyżej oprocentowane lokaty, otrzymał 17,7 zł na czysto.

— Im dłuższy horyzont porównania, tym korzystniej wypadają obligacje, maleje wówczas rola opłaty za przedterminowy wykup — podkreśla analityk Open Finance.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Obligacje lepsze niż lokata