Obligacje Polski zdrożały

opublikowano: 11-03-2013, 07:59

W ubiegłym tygodniu rentowność 2-letnich obligacji Polski spadła najmocniej od końca listopada ubiegłego roku.

Różnica między rentownością 2-latek Polski i Niemiec spadła do 330 pkt bazowych i była najniższa od 22 lutego. Inwestorzy kupują nasze obligacje, bo oczekują kolejnych obniżek stóp przez RPP, mimo iż ostatnia, aż o 50 pkt bazowych, sprowadziła główną do rekordowo niskiego poziomu 3,25 proc. Prezes NBP Marek Belka zapowiedział, że kolejnej obniżki nie będzie, chyba że wzrost gospodarczy okaże się niższy niż oczekuje bank centralny.

Zobacz więcej

Rentowność obligacji 2-letnich Polski w minionym tygodniu

- Tego wzrostu nie ma – powiedział Dmitri Barinov z Union Investment Privatfonds we Frankfurcie, zarządzającego 2,6 mld USD długu europejskich gospodarek wschodzących. - W pewnym momencie Rada może zaskoczyć i okazać się bardziej „gołębia”. Cała krzywa rentowności musi być niżej – dodał.

Oczekiwanie kolejnych obniżek stóp widać było także po notowaniach 9-miesięcznych kontraktów FRA, pokazujących oczekiwania dotyczące kosztu pożyczania pieniędzy. 8 marca wskazały one, że rynek spodziewa się jeszcze cięcia o co najmniej 25 pkt bazowych.

- Stawianie na kolejne cięcia stóp może wynikać z bardzo pesymistycznych oczekiwań,  być może nawet gorszych niż prognozy przedstawione w nowej projekcji banku centralnego – uważa Paweł Radwański, analityk  Raiffeisen Bank w Warszawie. - Obligacje Polski pozostają zatem atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów i oczekujemy, że przynajmniej w marcu rentowności będą spadały – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obligacje Polski zdrożały