Obligacje prawie dogoniły koniunkturę

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 12-04-2021, 07:17
aktualizacja: 12-04-2021, 07:19

Od kiedy przed kilkoma tygodniami pisaliśmy o największej od lat korekcie spadkowej na rynku amerykańskich obligacji skarbowych (promieniującej też na inne kraje), sytuacja zaczęła się stabilizować. Wzrost rentowności powodujący spadek cen został wyhamowany, przynajmniej na razie.

Niedawny, "niebotyczny" odczyt indeksu ISM będącego barometrem koniunktury w amerykańskim przemyśle pozwala odświeżyć fundamentalną ocenę sytuacji na rynku "skarbówek".

Co do tego, że rentowność obligacji jest silnie uzależniona od wahań ISM, nie mamy wątpliwości. Problematyczny jest natomiast sposób, w jaki przedstawia się tę korelację, od czego z kolei zależą kluczowe wnioski.

W komentarzach analityków przewijają się wykresy podobne do poniższego, sugerujące, że rentowność jest ciągle sporo za niska w porównaniu do najwyższego od dekad indeksu koniunktury w przemyśle. "Uważaj na lukę" (mind the gap!) - ostrzegają analitycy (np. Nordea Banku), mając na myśli dystans dzielący obie linie na wykresie.

Problem z tym wykresem polega jednak na tym, że kiedy znacznie wydłużymy badany okres, to taka prosta zależność zupełnie się "rozjeżdża".

Być może bardziej właściwe jest analizowanie więzi między ISM i obligacjami w nieco inny sposób.

Wg tego podejścia rentowność obligacji gwałtownie nadrabiała w ostatnich miesiącach zaległości i ... w zdecydowanej większości już je odrobiła.

Teraz wiele będzie zależało od tego czy ISM zdoła jeszcze bardziej wspiąć się w górę z tych i tak wyśrubowanych już poziomów (to mogłoby oznaczać, że obligacje będą musiały jeszcze potanieć na skutek rosnącej rentowności), czy też raczej zacznie się stabilizować lub też nawet opadać. Na taki sposób analizowania zwracają uwagę stratedzy Commerzbanku: "uważaj na lukę czy raczej kupuj obligacje, gdy ISM szczytuje?" i zalecają radykalnie zmniejszyć niedoważenie "skarbówek" w modelowym portfelu inwestycyjnym (co oznacza de facto dokupienie obligacji).

Reasumując, analitycy głowią się w jakim stopniu rosnące rentowności obligacji nadrobiły już zaległości względem niebotycznego tempa ożywienia w amerykańskiej gospodarce. Nasza własna ocena skłania się bardziej ku tezie, że zaległości zostały nadrobione w zdecydowanej większości (co niekoniecznie musi jednak oznaczać, że teraz rentowności muszą zacząć spadać).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo, Quercus TFI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane