Obligacje ruszą rynek

Paulina Sztajnert
27-10-2004, 00:00

W jakim funduszu lokować środki w przyszłym roku? Eksperci wskazują na obligacyjne. Nie oznacza to jednak, że trzeba odwrócić się od akcji.

Wiele wskazuje na to, że fundusze obligacyjne wrócą do łask.

— Od czerwca na tym rynku obserwujemy trend wzrostowy. W przyszłym roku inwestycje w obligacje powinny przynieść 8-10-proc. zwrot. Wierzę, że odzyskają one zaufanie klientów. My już do nich zachęcamy — mówi Cezary Iwański, wiceprezes Pioneer Pekao Investment Management.

Podobnego zdania jest Marek Przybylski, prezes Commercial Union TFI.

— Zakładając skuteczną walkę z inflacją, 10-proc. zwrot z obligacji w przyszłym roku jest w zasięgu ręki. Niestety, to prawdopodobnie ostatnia minihossa na rynku długu. Później możemy liczyć na 5-7- -proc. zarobek — twierdzi prezes.

Specjaliści z Pioneer Pekao Investment Management twierdzą, że z kolei rynek akcji powinien przynieść około 10-proc. stopę zwrotu.

— Rynkowi pomagać będzie wzrost gospodarczy, który powinien wynieść około 5 proc., a także sprzyjająca koniunktura na giełdach zagranicznych — zapewnia Paweł Wilkowiecki, zarządzający Pionier Pekao TFI.

Niestety, jest także kilka czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na giełdę. Po pierwsze, to duża podaż na rynku pierwotnym. W kolejce w KPWiG czeka około 50 prospektów, których wartość szacowana jest na blisko 7 mld zł. Po drugie, po okresie dobrych wyników znacznie wzrosły oczekiwania inwestorów i analityków, których niespełnienie może spowodować sporą przecenę.

Więcej optymizmu co możliwości rynku akcji wykazują specjaliści z CU TFI. Oczekują oni w przyszłym roku 15-proc. stopy zwrotu. Ich zdaniem, warte zainteresowania są blue chipy, które w porównaniu z małymi i średnimi spółkami są nadal dość atrakcyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obligacje ruszą rynek