Obligacje są bezpieczne, ale w funduszach można stracić

Anna Borys
opublikowano: 09-05-2007, 00:00

Fundusze działające na rynku papierów dłużnych są uważane za bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że tu także można stracić. Świadczą o tym wyniki funduszy inwestujących w papiery dłużne zagraniczne. Wartość jednostek inwestycyjnych wszystkich funduszy spadła w ostatnim półroczu. Stopa zwrotu waha się od -1,98 proc. dla otwartego AIG Zagranicznych Obligacji do -7,59 proc. dla otwarte- go DWS Polska USD Obli-gacji.

Przyczyną spadku wartości jest rosnący kurs złotego. W tym okresie amerykański dolar stracił do krajowej waluty 3,93 proc., a euro 1,5 proc. To oznacza, że zysk wypracowany z inwestycji w papiery dłużne topnieje, gdy wymieniamy waluty.

Ryzyko walutowe krajowych papierów nie dotyczy. Ale one także mogą tracić na wartości. Jest to związane z ryzykiem stóp procentowych. Gdy Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, cena papierów dłużnych spada. To oznacza, że wartość jednostek funduszy lokujących kapitał w obligacje także może spadać. Na razie wszystkie produkty działające na krajowym rynku są na plusie. Najlepszy z wynikiem 5,38 proc. w ostatnich sześciu miesiącach jest otwarty Skarbiec-Depozytowy Dłużnych Papierów Skarbowych. Stawkę zamyka subfundusz Lukas Lokacyjny, którego wartość jednostki inwestycyjnej wzrosła w takim samym okresie 1,05 proc. Warto jednak pamiętać, że rynek spodziewa się pierwszej podwyżki stóp procentowych już w lipcu. W następnych miesiącach mogą być kolejne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje są bezpieczne, ale w funduszach można stracić