Obligacje tanieją na świecie

opublikowano: 02-11-2018, 10:19

Rosnąca nadzieja na porozumienie handlowe USA i Chin spowodowała wzrost apetytu na ryzyko i odwrót inwestorów z rynków obligacji.

Wśród najmocniej taniejących w piątek są obligacje Niemiec, Australii i USA.

- Wzrost optymizmu po rozmowie telefoniczne Xi i Trumpa spowodował osłabienie jednej z obaw, które ciążyły mocno na ocenie ryzyka w ostatnich tygodniach – powiedział Antoine Bouvet, strateg Mizuho International.

Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec wzrosła o 3 pkt. bazowe do 0,43 proc. krótko po rozpoczęciu handlu w Europie. Rentowność „dziesięciolatek” USA rośnie o 4 pkt. bazowe do 3,17 proc.

Arne Lohmann Rasmussen, szef rynku obligacji w Danske Banku uważa, że rentowności obligacji 10-letnich USA w krótkim terminie będzie rosła bardziej niż bundów. Prognozuje, że jeśli pozytywny sentyment utrzyma się, rentowność „dziesięciolatek” USA może testować 3,25 proc. w okresie najbliższych dwóch tygodni.
Bloomberg informował, że według jego informatorów prezydent Donald Trump kazał przygotować projekt określający warunki wymiany handlowej USA z Chinami przed spotkaniem z prezydentem Chin na szczycie G20, który odbędzie się 30 listopada-1 grudnia.  

- To dość niepewny sygnał i myślę, że część inwestorów nie będzie chętna do zmiany oceny przed pojawieniem się czegoś konkretniejszego, a szczególnie treści porozumienia – powiedział Bouvet. – Trzeba zauważyć, że jest jeszcze prawie miesiąc do spotkania w Argentynie, dlatego obecne doniesienia mogą nie wystarczyć aby utrzymać wzrosty na rynku przez cały ten okres – dodał.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu