Obligacje wracają do łask

opublikowano: 10-01-2018, 22:00

7 - tyle typów obligacji skarbowych oferuje klientom detalicznym minister finansów.

Przed inwestorami kolejny rok tanich kredytów, drożejących mieszkań i większego zainteresowania obligacjami — prognozują analitycy Open Finance. Jeszcze do niedawna dużo mówiło się na rynku o spodziewanej w najbliższych miesiącach podwyżce stóp procentowych przez RPP. Prawdopodobnie jednak nie dojdzie do niej ani w 2018 r., ani w 2019 r. Skutek będzie taki, że kredyty pozostaną tanie, Polacy chętnie będą po nie sięgać, co będzie nakręcać koniunkturę i wpłynie na dalszy wzrost cen mieszkań. Według danych NBP, już w trzecim kwartale 2017 r. lokale używane w największych miastach Polski były prawie o 5 proc. droższe niż przed rokiem. Także deweloperzy zapowiedzieli kilkuprocentowe podwyżki w związku z rosnącymi cenami ziemi i robocizny. Początek roku może więc spowodować wzmożone zainteresowanie inwestycjami w mieszkania. Zdaniem analityków Open Finance, wzrośnie także popyt na zapomniane przez lata obligacje skarbowe.

Bartosz Turek
Zobacz więcej

Bartosz Turek Fot. Marek Wiśniewski

— Już rok 2017 był pod tym względem rekordowy, a bieżący ma szanse poprawić ten wynik. Według wciąż niepełnych danych ubiegłorocznych, minister finansów sprzedał obligacje detaliczne za blisko 6,2 mld zł, a gdy dowiemy się, ile papierów znalazło właściciela w grudniu, kwota ta zapewne wzrośnie do prawie 7 mld zł. Tym samym ustanowiony zostanie rekord. W ciągu ostatniej dekady sprzedaż obligacji za ponad 6 mld zł udała się tylko w 2008 r. — mówi Bartosz Turek, analityk Open Finance. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje wracają do łask