Obligacje znów pod presją

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 09-12-2011, 08:20

Szczyt UE przynosi pewne ustalenia i wygląda na to, iż przynajmniej kraje strefy poprą niemieckie propozycje.

Jednak optymizm rynków już prysł i obligacje na europejskich rynkach znów tanieją, ciągnąc w dół notowania EURUSD i akcji.

EURUSD – niewykorzystane szanse

Bieżący tydzień pomimo perspektywy obniżki stóp przez EBC, która wczoraj stała się faktem (http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/puls-rynku/260889), mógł być dla notowań euro udany. Wspólna waluta miała bowiem do zdyskontowania wyraźną poprawę nastrojów na giełdach i przede wszystkim wyraźna poprawę sytuacji na rynku obligacji w Europie. Ta szansa została jednak niewykorzystana, gdyż politycy nie wykorzystali dobrych nastrojów rynkowych (poprzez wyraźny spadek rentowności) do szybkiego zbudowania konsensusu wokół niemieckiej propozycji. W zastępstwie mieliśmy apele unijnych urzędnik&o acute;w i straszenie ze strony Niemiec, co rynki odczytywały jako niechęć innych krajów do podejmowania trudnych decyzji.

Nocne rozmowy z czwartku na piątek przynoszą co prawda pewne ustalenia – przede wszystkim szansę na to, iż zmiany traktatowe poprze aż 25 krajów UE (bez Wielkiej Brytanii i Węgier), kraje UE mają też pożyczyć też 200 mld EUR Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, który z kolei miałby te pieniądze (wraz z nadzorem eksperckim) pożyczać krajom UE.

Jednak nastroje na rynku uległy już pogorszeniu – jeszcze przed rozmowami włoskie rentowności wróciły w okolice 7%. Część inwestorów mogła być też rozczarowana twardą postawą Niemiec owbec roli EBC – odrzucona została koncepcja licencji bankowej dla ESM (następcy EFSF), która umożliwiłaby mu pożyczanie wprost od EBC. To zaś oznacza, że szansa dla EURUSD została zaprzepaszczona (zaznaczyliśmy to na wykresie). Pogorszenie nastrojów na rynku obligacji ciążyć też będzie rynkom akcji. W konsekwencji dywergencja, o której pisaliśmy na początku tygodnia może się skończyć spadkami na rynkach akcji, a nie wzrostami na EURUSD. 

Rynki akcji – dobre dane nie pomogły

Liczba nowych zarejestrowań bezrobotnych w USA w ostatnim tygodniu wyniosła 381 tys. i była najniższa od trzeciego tygodnia lutego. Czterotygodniowa średnia ruchoma (393 tys.) była najniższa od początku kwietnia. Dane potwierdzają stopniową (choć powolną) poprawę na rynku pracy w USA. Po publikacji tych danych na kontraktach na indeks S&P500 zanotowaliśmy kolejny lokalny szczyt (1271 pkt.), jednak to nie wystarczyło aby utrzymać wzrosty.

We wczorajszym komentarzu porannym (http://www.xtb.pl/media/pl/newsletter/market-snapshots/pkr081211.pdf)  zwracaliśmy uwagę na „niezdrowy” charakter wzrostów na Wall Street i rzeczywiście zaowocował on realizacją zysków, a konferencja EBC była jedynie pretekstem.

Naturalnie na dalszy rozwój sytuacji kluczowy wpływ będą mieć doniesienia z Brukseli. Przy założeniu, że będą one względnie neutralne (np. przyjęcie niemieckich postulatów, ale z wątpliwościami co do tempa ich wdrażania w życie i co do potencjalnych przeszkód ze strony „maruderów”) realizacja zysków może sprowadzić notowania w rejon wsparć 1182 – 1205 pkt.

W kalendarzu – szczyt UE, bilans handlowy USA

Dziś dzień roboczy szczytu, rynek zatem będzie spekulował na podstawie przecieków ze źródeł dyplomatycznych. W cieniu szczytu dane z USA o bilansie handlowym (14.30, konsensus -43,5 mld USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Obligacje znów pod presją