Obniżanie stóp nie wzmocni złotego

Marek Wołos
opublikowano: 28-01-2009, 00:00

Tuż po decyzji RPP o redukcji stóp proc. o 75 pkt. baz. złoty zaczął gwałtownie tracić. Kurs EUR/PLN przekroczył 4,40. W ostatnich tygodniach widać zależność między informacjami makroekonomicznymi, decyzjami władz monetarnych, a notowaniami walut. Zaskakujące informacja zwiększają zmienność kursów walut. Stąd inwestorzy nie powinni być zaskoczeni wczorajszą deprecjacją złotego. Rynek, zgodnie z konsensusem, oczekiwał obniżki o 50 pkt Większa skala redukcji stóp zaskoczyła zatem inwestorów.

Wczorajsze zmiany na krajowym rynku oznaczają, że w najbliższym czasie złoty wróci do spadków. Pogłębiające się zniżki na giełdach po słabych danych o nastrojach konsumenckich w USA i spadający kurs EUR/USD przełożą się na wyższe notowania USD/PLN. Na kolejną korektę wzrostową złotego trzeba poczekać do przyszłego tygodnia.

Marek Wołos

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane