Obniżka podatku zaburzy konkurencję

opublikowano: 23-04-2018, 22:00

Z nowego pomysłu skorzystają spółki tworzone głównie dla ucieczki przed osobistą odpowiedzialnością biznesową — uważa ZRP.

Przedstawiciele rzemiosła nie przyjmują z aplauzem zapowiedzi obniżenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) dla małych podatników. Wręcz krytykują pomysł wprowadzenia dla nich stawki 9 proc. Obecne prawo przewiduje dla takich firm opodatkowanie w wysokości 15 proc. Podstawowy CIT wynosi 19 proc. W swoim stanowisku Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) stwierdza, że jest zdecydowanieprzeciwny takiemu wybiórczemu traktowaniu przedsiębiorców. Podobną opinię przedstawiał przy zmniejszeniu CIT do 15 proc. Jak podkreśla, z obniżki skorzystają przede wszystkim spółki z o.o., tworzone głównie z powodu ograniczenia ryzyka osobistej odpowiedzialności biznesowej — podczas gdy firmy osób fizycznych będą ją w pełni ponosić. „Wprowadzenie dla drobnych spółek 9-procentowego CIT będzie oznaczało, że znacznie słabsze ekonomicznie małe firmy osób fizycznych będą nadal miały opodatkowane dochody w wysokości 19 proc., a stawka dla osób prawnych będzie taka sama, jak w ryczałcie dla działalności usługowej, tyle że ryczałt opłacany jest od przychodu, a nie dochodu firmy” — czytamy w stanowisku ZRP.

W ocenie związku w podobnym stopniu powinny zostać obniżone stawki PIT (w tym i wysokie ryczałtowe) dla małych firm osób fizycznych. Inaczej dojdzie do zaburzenia warunków konkurencji między przedsiębiorcami, tylko z powodu różnych form prawnych prowadzonego biznesu. ZRP ma też wątpliwości do zapowiadanych obniżek składek na ubezpieczenia społeczne, uzależnionych od wysokości przychodów przedsiębiorców. „Uważamy, że przychód firmy nie może stanowić podstawy do ustalania wysokości obciążeń składkami ZUS.

Nie można porównywać obrotów małego podmiotu działającego w porównywalnej skali i np. świadczącego usługi niematerialne z przychodami podobnej firmy handlowej, czy prowadzącej działalność usługową ze znacznym udziałem materiałów i wyposażenia” — napisano w stanowisku związku. Jak wyjaśnia związek, w przypadku mniejszego wspomnianego podmiotu przychód będzie w dużym przybliżeniu porównywalny z dochodem, a jeśli chodzi o drugie — będzie on trudny do oszacowania. ZRP dodaje, że ponad 600 tys. firm osób fizycznych opłaca podatki w formach zryczałtowanych, w których nie można ustalić faktycznego dochodu przedsiębiorcy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Obniżka podatku zaburzy konkurencję