Obniżka stóp nie poprawiła nastrojów na GPW

Reuters
30-01-2002, 16:21

WARSZAWA (Reuters) - Zdyskontowana już wcześniej przez rynek środowa obniżka stóp procentowych nie zdołała poprawić nastrojów inwestorów i indeksy warszawskiej giełdy zakończyły sesję na minusie. Zdaniem analityków po trwających od początku roku zwyżkach, teraz przyszedł czas na korektę, tym bardziej że również na zagranicznych rynkach przeważa pesymizm. W środę indeks W

WARSZAWA (Reuters) - Zdyskontowana już wcześniej przez rynek środowa obniżka stóp procentowych nie zdołała poprawić nastrojów inwestorów i indeksy warszawskiej giełdy zakończyły sesję na minusie.

Zdaniem analityków po trwających od początku roku zwyżkach, teraz przyszedł czas na korektę, tym bardziej że również na zagranicznych rynkach przeważa pesymizm.

W środę indeks WIG 20 spadł o 1,7 procent do 1.414 punktów.Od początku roku zyskał on około 19 procent. Obroty wyniosły 220,8 miliona złotych.

W trakcie trwania sesji Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła główną stopę rynkową o 150 punktów bazowych, zaś stopę redyskontową i lombardową o 200 punktów bazowych.

Decyzja rady była zgodna z oczekiwaniami rynku, więc analitycy uważają, że w krótkim terminie nie wpłynie ona na przebieg notowań. Natomiast w dłuższym okresie potanienie kosztów kredytów wpłynie korzystnie na wyniki finansowe firm oraz na ich wycenę rynkową.

"Obniżka jest zgodna z tym czego rynek oczekiwał. Myślę, że zbyt wielkich reakcji na rynku akcji nie będzie, więc nie ma co oczekiwać jakichś znaczących ruchów" - powiedziała Ewa Radkowska, portfolio manager z ING BSK Investment Management.

Po opublikowaniu decyzji Rady główne indeksy wyhamowały spadki, jednak większość analityków nie wiąże tych faktów ze sobą. Ich zdaniem korekta może potrwać jeszcze kilka sesji.

"Być może decyzja Rady wpłynęła chwilowo na wyhamowanie spadków i poprawę nastrojów, bo był czynnik ryzyka. Popyt mógł się więc zatrzymać na pół godziny, ale nie sądzę żeby w perspektywie tygodnia spowodowała znaczącą zwyżkę" - powiedział Marek Sojka główny strateg w PTE PZU.

W środę na wartości traciły głównie akcje dużych spółek. Kurs TPSA spadł o 2,2 procent do 15,95 złotego, PKN o 1,8 proc do 21,7 złotego a Pekao również o 1,8 procent do 99,2 złotego.

"Po wzmożonych zakupach w styczniu teraz jest pora na odpoczynek. Myślę, że ceny nie spadły jeszcze na tyle, aby fundusze zaczęły kupować i obecnie jest okres wyczekiwania" - powiedział zarządzający w jednym z największych funduszy emerytalnych na rynku.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obniżka stóp nie poprawiła nastrojów na GPW