Obniżka stopy w Japonii bez wpływu na jena

09-02-2001, 11:59

LONDYN (Reuters) - W piątek dolar wzrósł do najwyższego od prawie dwóch tygodni poziomu wobec jena, po tym jak pierwszy raz od sześciu lat Bank Japonii (BoJ) obniżył stopę redyskontową.

Dolar umocnił się również wobec euro, osiągając dwutygodniowe maksimum, a wobec franka szwajcarskiego osiągnął najwyższy poziom od 20 grudnia.

Po serii negatywnych danych ekonomicznych, większość analityków liczyła na redukcję stóp, która pozwoliłaby na pobudzenie wzrostu drugiej gospodarki świata.

Zdaniem inwestorów redukcja stopy redyskontowej, określającej oprocentowanie pożyczek dla banków, ma jedynie znacznie symboliczne. Po dzisiejszej decyzji BoJ, stopa ta zmalała o 25 punktów bazowych do 0,35 procent.

Według ekspertów obecnie większość banków pożycza pieniądze na rynkach walutowych, gdzie oprocentowanie jest znacznie korzystniejsze.

"Obniżka ta jest symboliczna i nie przyczyni się do pobudzenia wzrostu. Pole działania dla japońskich polityków znacznie się zmiejszyło, dlatego jen będzie nadal słaby" - uważa Neil MacKinnon z Merrill Lynch w Londynie.

Za dolara płacono dzisiaj powyżej 117 jenów , a euro, które w czwartek spadło do czterotygodniowego minimum, wzrosło do 107,40 jena.

Natomiast waluta europejska nie radziła sobie tak dobrze wobec dolara i jej kurs spadł poniżej 91,35 centów.

Wobec wyraźnych dowodów na wyhamowanie wzrostu gospodarczego w USA wielu inwestorów jest rozczarowanych obecnym kursem euro, które w ciągu zaledwie miesiąca wzrosło z poziomu 82 do 96 centów.

"Do ostatniego miesiąca euro poszło w górę tak szybko i tak wysoko, że nie zdziwię się, jeżeli korekta jeszcze jakiś czas potrwa" - powiedział dealer walutowy jednego z japońskich banków w Londynie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obniżka stopy w Japonii bez wpływu na jena