Obowiązek e-fakturowania już od czwartku

opublikowano: 14-04-2019, 22:00

Resort innowacji oddał do użytku Platformę Elektronicznego Fakturowania, która ma wspierać rozliczenia w ramach zamówień publicznych.

Od 18 kwietnia w zamówieniach publicznych o wartości powyżej 30 tys. EUR, koncesjach na roboty budowlane i partnerstwie publiczno-prywatnym obowiązywać będą rozliczenia w formie e-faktury. Od ubiegłego piątku oficjalnie, a formalnie od 1 kwietnia działa Platforma Elektronicznego Fakturowania (PEF), która ma usprawnić obieg e-faktur między administracją a kontrahentami.

PEF powstała z inicjatywy resortu przedsiębiorczości w ramach projektu realizowanego z zewnętrznymi brokerami. Platforma umożliwia w sposób ustrukturyzowany wystawienie faktury i zaimportowanie jej do systemu księgowego. Od 1 kwietnia zainteresowane podmioty mogą zakładać konta na PEF. Obowiązek przyjmowania e-faktur od 18 kwietnia dotyczy zamówień o wartości powyżej 30 tys. EUR. Od 1 sierpnia zostaną nim objęte wszystkie zamówienia. Podmioty publiczne nie mają obowiązku przyjmowania e-faktur w przypadku postępowań ogłoszonych przed 18 kwietnia.

Ministerstwo zleciło badania, z których wynika, że koszt wystawienia tradycyjnej faktury wynosi średnio 15,77 zł (koszty rzeczowe, osobowe, czas). Natomiast e-faktura jest o 20 proc. tańsza. Ministerstwo przedsiębiorczości spodziewa się, że PEF będzie ważnym krokiem na drodze do cyfryzacji obrotu gospodarczego. Liczy, że platforma w przyszłości przekształci się w miejsce wymiany faktur nie tylko na styku z administracją, ale również między firmami. Informacje na temat platformy można znaleźć na stronie efaktura.gov.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu