Obowiązki polskiego podatnika określa polska ustawa

opublikowano: 22-07-2014, 00:00

Krajowe przepisy nie wymagają podawania w zgłoszeniu NIP-2 wszystkich miejsc prowadzenia działalności — orzekł poznański WSA.

W zgłoszeniu aktualizacyjnym podatnika, czyli w NIP-2, nie ma potrzeby wskazywania każdej poszczególnej lokalizacji firmy, bo to nie przyczynia się do określenia obowiązku podatkowego — wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Poznaniu, wydanym kilka dni temu (sygn. akt I SA/Po 218/14). Tym samym sąd miał inne zdanie niż dyrektor tamtejszej Izby Skarbowej (IS), w interpretacji wydanej spółce, której dotyczył ten wyrok.

Spółka działa w branży oświatowej i szkoleniowej. Zarząd i siedziba firmy znajdują się w miejscowości innej niż miejsce prowadzenia działalności oświatowej. Usługi szkoleniowe realizuje w całym kraju, wynajmuje biura posiadające odpowiednie zaplecze techniczne (komputer, telefony) oraz personel. Siedziba i biura nie stanowią wyodrębnionej i samodzielnej organizacyjnie części działalności spółki. Spółka chciała wiedzieć, czy ustawa o ewidencji i identyfikacji podatników (o NIP) wymaga od niej aktualizowania danych adresowych wspomnianych lokalizacji oraz miejsc organizowania szkoleń poza jej siedzibą. W interpretacji podatkowej organ podatkowy odwołał się do unijnego rozporządzenia— informuje Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC (taxonline.pl).

Akt ten wskazuje, że aby uznać jakąś lokalizację za miejsce prowadzenia działalności, ważna jest jej pewna stałość i struktura techniczno-personalna. W ocenie IS, wynajmowane biura spełniają takie cechy i należy ich adresy podawać w zgłoszeniu aktualizującym NIP-2. WSA stwierdził, że źródłem obowiązków dla podatników może być wyłącznie ustawa, a polski akt nie odzwierciedla unijnego rozporządzenia. Sąd podkreślił, że celem podawania określonych informacji jest identyfikacja podmiotu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu