Obrazy polskich artystów poszły za miliony

AR
opublikowano: 06-10-2017, 16:43
aktualizacja: 06-10-2017, 16:51

Na październikowej aukcji jednego z warszawskich domów aukcyjnych padł sezonowy rekord – dzieła rodzimych artystów modernizmu sprzedały się za 5,8 mln zł.

Na aukcji dla kolekcjonerów, która odbyła się wczoraj w stolicy, pod młotek poszły m.in. prace Wojciecha Fangora, Erny Rosenstein i Tadeusza Kantora. Jak informuje dom aukcyjny DESA Unicum, organizator licytacji, klasycy awangardy (aukcja objęła prace artystów tworzących po 1945 r.), sprzedali się za 5,8 mln zł. To największy obrót w tym sezonie. 

Najwięcej – 802 tys. zł – zapłacono za pracę Wojciecha Fangora pt. „SU 16” z 1972 roku.  Artysta nie raz osiągał już zawrotne ceny na rynku kolekcjonerskim. 

– Od czasu jego śmierci w 2015 roku trwa istny „boom” na jego twórczość. Podsyca go fakt, że prace Fangora cieszą się równie wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów na rynkach światowych. „SU 16” Wojciecha Fangora to obraz, który powstał w szczytowym momencie jego kariery. W grudniu 1970 Fangor został pierwszym Polakiem, któremu nowojorskie Muzeum Solomona Guggenheima poświęciło wystawę indywidualną. Cykl „SU” powstawał w pierwszych latach lat 70. i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w dojrzałej twórczości artysty. To wtedy Fangor zakupił i odremontował stary dom farmerski w miejscowości Summit w stanie Nowy Jork. Tam też powstał prezentowany obraz, stąd w jego nazwie skrót „SU” – piszą w informacji prasowej przedstawiciele domu aukcyjnego. 

Za 330 tys. zł, trzykrotnie więcej niż wynosiła cena wywoławcza, sprzedała się praca Jerzego Nowosielskiego „Dziewczyna w pokoju”.  Zawrotne ceny osiągnęły także prace: Jana Lebensteina (377 600 zł za pracę „Plongée III”), Tomasza Tatarczyka (200 600 zł za tryptyk „Czarne Wzgórze”), 212 400 zł za "Parapluie - Emballage" z cyklu „Multipart” Tadeusza Kantora, 306 800 zł za „Relief nr 35” Henryka Stażewskiego i 401 200 zł za „Firaxo” Victora Vasarely'ego.

– Tak dobry wynik jesiennej licytacji dobrze wróży aukcjom grudniowym, które nadają tempa całemu rynkowi sztuki w nowym sezonie – twierdzą przedstawiciele domu aukcyjnego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu