Obroty branży spadły, ale mają odbić w 2010 r.

Marta Walczak
opublikowano: 23-11-2009, 00:00

Rok 2009 nie sprzyjał firmom działającym na rynku usług finansowych. Podobno przyszły ma być lepszy.

Rok 2009 nie sprzyjał firmom działającym na rynku usług finansowych. Podobno przyszły ma być lepszy.

Obroty dziesięciu firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów osiągnęły po trzecim kwartale 2009 r. wartość ponad 21 mld zł. To o 13 proc. mniej niż rok temu. Jednak jeśli wyniki pierwszego i drugiego kwartału 2009 r. zestawić osiągniętymi w trzecim, można zauważyć, że spadki obrotów znacznie wyhamowały. Główną przyczyną strat była przede wszystkim pogarszająca się sytuacja w dotkniętym kryzysem sektorze dystrybucji stali, czyli w tym, który był największym odbiorcą usług faktoringowych. Z danych za trzy kwartały wynika, że faktoring pełny, w przypadku którego faktor w całości przejmuje od sprzedającego ryzyko niewypłacalności dłużnika, ma większy udział w całości obrotów branży niż faktoring niepełny. Można to tłumaczyć rosnącym zainteresowaniem przedsiębiorców usługą, która eliminuje ryzyko braku zapłaty.

Pierwsza trójka

Po trzecim kwartale, czołówka polskich faktorów zrzeszonych w PZF się nie zmieniła. Na pierwszym miejscu nadal utrzymuje się ING Commercial Finance, którego udział w obrotach wyniósł ponad 31 proc. Druga pozycja należy do Pekao Faktoring, z udziałem ponad 16 proc. Trzecie i czwarte miejsce zajęli Polfactor (blisko 14 proc.) i Coface Poland Factoring (nieco ponad 13 proc.)

— Zakładaliśmy, że zaostrzenie zasad przyznawania kredytów w bankach będzie sprzyjało zainteresowaniu przedsiębiorców innymi formami finansowania, które — tak jak faktoring — zwiększają bezpieczeństwo obrotu i zapewniają płynność finansową, Tu się nie pomyliliśmy. Tyle, że sukcesywnie z miesiąca na miesiąc rosło ryzyko związane z jakością portfela należności. Ponadto na niższe obroty firm faktoringowych zaczęło wpływać ograniczenie przez przedsiębiorców ich aktywności gospodarczej — komentuje Andrzej Żbikowski, prezes ING Commercial Finance.

Dane Polskiego Związku Faktorów pokazują spadki w branży. Nie są one jednak tak dramatyczne jak w innych branżach finansowych.

— Po wynikach za pierwszy kwartał tego roku wciąż prognozowaliśmy, że wzrost obrotów na rynku faktoringowym nie będzie tak wysoki jak w poprzednich latach. Wówczas chyba nikt z branży się nie spodziewał, jakie skutki przyniesie kryzys. Jednak dziś już wiadomo, że wyniki na koniec 2009 roku będą niższe od tych, z które udało się osiągnąć rok wcześniej. — dodaje Andrzej Żbikowski .

Prognozy

Sektor usług finansowych okres najpoważniejszego regresu ma już za sobą i w czwartym kwartale — wraz ze wzrostem gospodarczym — wyniki branży powinny się poprawić.

W branży stalowej, która zajmuje znaczące miejsce w portfelu klientów firm faktoringowych, już pojawiają się pierwsze oznaki stabilizacji, w czym należy dostrzec pozytywny wpływ na wyniki faktorów.

— W czwartym kwartale 2009 r. Coface Poland Factoring spodziewa się utrzymać wzrost obrotów na poziomie nie niższym niż w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy. Negatywny wpływ na wyniki branży nadal będzie miało obniżanie limitów kredytowych, które powoduje korzystające z naszych usług firmy osiągają niższą sprzedaż, a to pociąga za sobą niższe obroty w faktoringu pełnym — twierdzi Jarosław Jaworski, prezes Coface Poland Factoring.

Mimo wszystko przedstawiciele branży w przyszłość patrzą z optymizmem.

— Jesteśmy przekonani, że nasz wynik roczny będzie lepszy niż wynik całej branży faktoringowej w 2009 r. Jeśli chodzi o prognozy na rok 2010, to spodziewamy się, że rynek zacznie rosnąć, ale dopiero w drugim półroczu — mówi Konrad Klimek, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Polfactor.

Podobnego zdania jest Andrzej Żbikowski z ING Commercial Finance.

— Według mnie tendencja spadku obrotów firm zrzeszonych w PZF wygasa i niewykluczone, że w czwartym kwartale całkiem wyhamuje. Niemniej branża spodziewa się spadku na poziomie 10-15 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Powrót do poziomu z 2008 r. może nastąpić nie wcześniej niż pod koniec 2010 r. — twierdzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Walczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu