Obroty w sierpniu mocno spadły

Adrian Boczkowski
opublikowano: 08-09-2010, 00:00

Ranking brokerów: Nie wszyscy brokerzy to odczuli. Trwa ostra walka na rynku futures

W sierpniu obroty akcjami podczas giełdowych sesji spadły w porównaniu z lipcem o 3,06 mld zł, czyli o 9,8 proc. Inwestorzy byli najmniej aktywni od lutego (biorąc pod uwagę transakcje blokowe, spadek wyniósł 7,7 proc.). Miniony miesiąc miał więc bardziej wakacyjny charakter niż lipiec, kiedy obroty spadły w porównaniu z czerwcem jedynie o 2 proc. Sierpniowej sytuacji sprzyjały słabe nastroje na rynku. Główne indeksy systematycznie się osuwały, by w miesiąc stracić około 6 proc. Udana obrona 2400 pkt przez WIG20 i napływ lepszych danych z gospodarek rozpoczęły wprawdzie serię wzrostów, ale już na konto września. Brak mocniejszych ruchów notowań większości spółek i wyczekiwanie na rozwój wydarzeń nie sprzyjały aktywności graczy. Kto najlepiej poradził sobie na niezbyt sprzyjającym rynku?

Ciągle wysoką formę trzymają maklerzy z DM Banku Handlowego, którzy dzielnie bronią pierwszej lokaty. W sierpniu przez ich komputery przeszła co ósma złotówka w handlu na GPW. Od lipca pierwsza trójka, w której są jeszcze ING Securities i Grupa UniCredit, nie zmieniła się. Ich łączne udziały w rynku stopniały jednak o 2,8 pkt proc., do 13,9 proc. Przewaga Handlowego nad wiceliderem również topnieje. O ile w czerwcu było to 5 pkt proc., to w wakacje już tylko 1,3-1,8 pkt proc. Widać więc rosnącą konkurencję i zbliżoną skuteczność biur w walce o rynkowe udziały. Z pierwszej dziesiątki wypadł w sierpniu Credit Suisse, którego zastąpił prężnie się rozwijający czeski Wood Company (na rynku spekuluje się, że podkupuje kolejnych polskich ekspertów, m.in. londyńskiemu oddziałowi UniCredit CAIB).

Udziały w rynku to prestiż, ale pieniądze dla brokera pochodzą z prowizji od wolumenu transakcji. Najmniej powodów do zadowolenia ma Credit Suisse. Załamanie zleceń z Londynu w przededniu uruchomienia pełnej działalności operacyjnej biura w Warszawie oznaczało spadek wartości tran-sakcji względem lipca o (licząc dwustronnie) 779 mln zł (48,1 proc.). Spadek przychodów hurtowego biura można szacować na 700-800 tys. zł. Podczas giełdowych sesji znaczny spadek obrotów zanotował również ING Securities (723 mln zł, 19,5 proc.). Wyrwę w przychodach załatały transakcje pakietowe (687 mln zł więcej miesiąc do miesiąca). Przerzucenie sporej części ruchu na pakietówki skutkowało tym, że ING wskoczyło w statystykach na 1. miejsce w tym segmencie rynku (zobacz poniżej).

O 718 mln zł (38,6 proc.) skurczył się biznes instytucjonalnego UniCredit CAIB, co zniweczyło wysiłek pozostałych brokerów z grupy kapitałowej. W rezultacie biura UniCredit łącznie przeprowadziły transakcje za 543 mln zł mniej. Ponad 612 mln zł mniej niż miesiąc wcześniej (14,8 proc.) przeszło również przez systemy DM BH, a 369 mln zł (13,6 proc.) — przez łącza Ipopemy. Kolejne pięć domów maklerskich obsłużyło łącznie transakcje warte o 761 mln zł mniej.

Na drugim końcu stawki bryluje sporo zagranicznych biur. Societe Generale zyskało 252 mln zł (64,5 proc.), DB Securities 199 mln zł (22,8 proc.), HSBC 151 mln zł (54,2 proc.), Merrill Lynch 131 mln zł (43,3 proc.), Erste Securities 94 mln zł (21,5 proc.), a UBS — 90 mln zł (26,1 proc.). Bohaterem miesiąca został Waldemara Markiewicza z DB Securities. Broker z grupy Deutsche Banku ma największą masę wśród najmocniej wzrostowych biur (1,4 mld zł obrotów w sierpniu, blisko 5 proc. rynku), więc trudno mówić tu o przypadku. Jednocześnie udało mu się w sierpniu zyskać najwięcej rynkowego pola ze wszystkich biur (1,1 proc.). Zadowolenie kierownictwa biura może tłumić jedynie to, że sierpniowy zryw dopiero zbliżył DB Securities do rynkowego udziału z maja czy czerwca.

Spójrzmy na inne segmenty rynku. Podczas gdy rynek Catalyst notuje rekordowe obroty obligacjami, na rynku głównym GPW obroty są nikłe i skoncentrowane. Dowód? Wartość transakcji spadła miesiąc do miesiąca o 63 proc., do 224 mln zł. Wystarczyło zanotować, tak jak DB Securities, zaledwie 3 mln zł obrotu, by wejść do pierwszej dziesiątki biur pod względem obrotów obligacjami w sierpniu. Jednocześnie trzech pierwszych brokerów pośredniczyło w 76 proc. transakcji. W ubiegłym miesiącu koncentracja obrotu jednak spadła, gdyż w lipcu, przed uaktywnieniem się DM BZ WBK, DM PKO BP i CDM Pekao miały razem ponad 83 proc. rynku.

Gdy na rynku akcji i obligacji był regres, rosły obroty kontraktami. Wolumen obrotu futures wzrósł w porównaniu z lipcem o 4,4 proc., do 1,94 mln szt. Tu także toczy się walka o 1. miejsce, którą toczą DM BOŚ, wieloletni lider, z coraz mocniejszymi rywalami — DI BRE Banku i DM BZ WBK. Choć w statystykach rynku terminowego dużą rolę grają transakcje o charakterze animatora, to formalna palma pierwszeństwa wciąż należy się DM BOŚ. Przewaga nad wiceliderem (poprzednio był to DM BZ WBK) stopniała jednak z 6 pkt proc. w czerwcu i 0,9 pkt proc. w lipcu do zaledwie 0,35 pkt proc. w sierpniu. Można więc oczekiwać, że wrzesień będzie przełomowy.

Jacek Radziwilski: To był sezon urlopowy

1 Niektórym brokerom udało się zwiększyć obroty w sierpniu, podczas gdy CAIB — przeciwnie. Jaki jest tego powód?

Na sierpień trzeba patrzeć jak na sezon urlopowy, zarówno u nas, jak i u naszych klientów. Aktywność handlu jest więc z natury niższa. W lipcu mieliśmy udział w rynku taki jak półtora roku temu (6 proc.). Baza porównawcza była więc też wyższa. Uwagę skupiamy raczej na tym, co będzie się działo pod koniec roku.

2 W tym roku powinien przecież w pełni operacyjnie ruszyć warszawski oddział Credit Suisse. Czy obawiacie się tej konkurencji?

Bardzo szanujemy działalność Credit Suisse w Polsce. Próbujemy przygotować się na ofertę tego brokera. W długim terminie posłuży to całemu krajowemu rynkowi.

3 Czy po karuzeli kadrowej w branży czujecie się wzmocnieni?

Spójrzmy na nasz biznes całościowo. W corporate finance jesteśmy na pewno numerem jeden z 12 transakcjami. Z działu ECM (Equity Capital Management) w Londynie rzeczywiście odeszli ludzie, ale i tak będziemy w pierwszej rynkowej trójce. Z tradingu wiosną odeszły dwie osoby, ale już odbudowaliśmy zespół. Ostatnio odeszło dwóch analityków, ale zespół został wzmocniony. Przewodzi mu bowiem od marca Marek Juraś, a ostatnio przeszedł jeszcze z UBS Andrzej Kasperek, czołowy analityk branży nieruchomości, a z DM BZ WBK Flawiusz Pawluk. Dodatkowo mamy Przemysława Sawalę-Uryasza, który jest jednym z najbardziej cenionych analityków branży informatycznej i telekomunikacyjnej. To specjalista nie tylko od polskich spółek, ale również z całego regionu. Spore nadzieje wiążemy z zatrudnieniem w Londynie od września zespołu traderów z rosyjskiej Troiki. To najlepsi specjaliści od Rosji. Mają bezpośredni kontakt z zarządzającymi funduszami inwestującymi w naszym regionie, więc powinny na tym zyskać również wolumeny transakcji na rynku polskim.

Rozmawiał AB

Radosław Olszewski: Rynek zdominują trzy podmioty

1 Z czego wynika spadek rynkowego udziału DM BOŚ na rynku futures w sierpniu?

Spadek udziału DM BOŚ na rynku kontraktów wywołała mniejsza aktywność jako animatora na tym rynku. Udział klientów utrzymuje się na podobnym poziomie.

2 Czy uruchomiona niedawno platforma foreksowa zapełnia lukę w przychodach? Rynek kasowy akcji wydaje się w DM BOŚ raczej nieruchomy…

Zainteresowanie inwestorów platformą foreksową BossaFx oceniamy pozytywnie. Cześć naszych klientów z rynku kontraktów przeniosło się na rynek foreks.

3 Jak oceniacie państwo obecny kwartał. Czy spodziewacie się zmiany na pozycji lidera rynku kontraktów?

Cieszy nas, że utrzymujemy pozycję lidera na rynku kontraktów. W sierpniu minęło osiem lat, odkąd nieprzerwanie osiągamy najwyższe obroty na futures.

W nadchodzących miesiącach na rynku kontraktów będą dominowały trzy podmioty, które są obecnie w czołówce. Przewidujemy również, że nasze zaangażowanie na tym rynku będzie podobne jak w ostatnich dwóch miesiącach.

Rozmawiał AB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy