Oby nam wszystkim

Tadeusz Markiewicz
24-12-2008, 00:00

Nie upadajmy na duchu, bo wiara góry przenosi — tego przy wigilijnym stole życzą sobie dzisiaj ludzie biznesu.

Nie upadajmy na duchu, bo wiara góry przenosi — tego przy wigilijnym stole życzą sobie dzisiaj ludzie biznesu.

Ubiegłoroczne święta były pełne radości. Wystarczy spojrzeć na życzenia, które rok temu składali sobie na naszych łamach przedsiębiorcy. Rok temu nie było mowy o tak głębokim kryzysie w gospodarce, choć pewne symptomy zaczynał zwiastować jej barometr — warszawska giełda, która rozpoczynała wędrówkę w dół. Głównym motywem życzeń Anno Domini 2007 był gospodarczy cud, na jaki bez wątpienia zasługiwał (i nadal zasługuje) nasz kraj. Tego życzył sobie dwanaście miesięcy temu m.in. Roman Rojek, współwłaściciel Atlasa. Co więcej: zdaniem Krzysztofa Moski, znanego inwestora giełdowego, oraz Piotra Kulikowskiego, szefa Indykpolu — cud miał się zmaterializować i przybrać postać drugiej Irlandii.

Teraz też potrzebujemy cudu — by nie zwątpić, że polskie firmy mogą zdobywać nowe rynki, zatrudniać kolejnych pracowników i w konsekwencji zwiększać wartość. Zadanie o tyle trudniejsze, że zaczynamy działać w zupełnie innym otoczeniu. Rok temu światowa gospodarka się rozwijała, dziś — kurczy się w zawrotnym tempie. Dlatego jest wiele rozwagi w tegorocznych życzeniach przedsiębiorców. Rozwagi, ale też optymizmu. Wszelako wiara góry przenosi — przypomina stare porzekadło Jan Kulczyk, jeden z najbogatszych Polaków. Oby w przyszłym roku tej wiary naszym przedsiębiorcom nie zabrakło. I jeszcze jedno: spróbujmy zapomnieć o pracy przez świąteczne dni. Bo — jak mówi Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego — w te dni są rzeczy ważniejsze niż kontrakty i poziom stóp procentowych.

...zaufania i odwagi, aby pójść pod prąd...

...by soczysta zieleń opanowała giełdę...

...a kredyty same się spłacały

Grupa Atlas

Zarząd życzy sobie, by mógł porządzić, swojej firmie, by rządziła na rynku, a wszystkim przedsiębiorcom, by mieli dobry rząd.

Dariusz Lubera

prezes Tauron Polska Energia

Grupie, którą zarządzam, życzę dynamicznego rozwoju, łatwości w pokonywaniu problemów oraz cen akceptowanych przez klientów, rynkowi zaś przede wszystkim większej stabilności i wzrostu. Chciałbym, abyśmy szybko zapomnieli o kryzysie i znów martwili się przede wszystkim, jak zaspokoić rosnący popyt na energię. Energetyce życzę zaś, aby sprzedawała produkty bardziej atrakcyjne cenowo dla klientów i wytworzone zgodnie z coraz surowszymi przepisami ekologicznymi.

Mirosław Taras

prezes Lubelski Węgiel Bogdanka

Życzę wiary w to, że przyszły rok, chociaż wyglądający jak diabeł, nie będzie taki straszny. Wszystkim życzę potrzebnego nam optymizmu, żeby ten zbliżający się kryzys jak najmniej dotknął polskie firmy, abyśmy mogli za rok o tej porze tylko wspominać z uśmiechem na twarzy jedynie chwilowe osłabienie gospodarcze. Wszystkim dużo zdrowia i szczęścia oraz pogody ducha.

Artur Tomasik

prezes GTL, MPL KatowiceWszystkim czytelnikom "Pulsu Biznesu" życzę rodzinnych, zdrowych i pełnych radości świąt. Firmie, którą zarządzam, wzrostu pasażerów, przychodów i zysków, realizacji ważnych inwestycji. Całej gospodarce życzę, aby trzymała się mocno, no i abyśmy mogli osiągać zaplanowane cele.

Emil Wąsacz

prezes Stalexportu

Mam jedno podstawowe życzenie świąteczne, aby potencjalny kryzys zmieścił się w ramach zapowiadanego obecnie przez ekspertów, ponieważ będzie to miało ogromne znaczenie dla firm, dla gospodarki. Wszystkim życzę indywidualnie sukcesów, szczęścia rodzinnego i zadowolenia zawodowego, aby otoczenie, czasami nam niesprzyjające z różnych powodów, zaczęło nam po prostu sprzyjać. Dużo radości i optymizmu.

Zarząd i Doradcy

BZ WBK AIB TFI

Wszystkim inwestorom, naszym konkurentom i sobie życzymy w 2009 roku siły w pokonywaniu wyzwań stawianych przez rynek, determinacji w dążeniu do realizacji celów, mądrych decyzji i sukcesów, a w święta dużo spokoju i wszelkiej radości.

Wojciech Kudera

prezes Interferii

Życzymy wszystkim eksporterom, w tym również sobie, galopującego wzrostu ceny euro. Konkurentom z naszej branży: stabilizacji w zarządzaniu. Klientom: większego zamiłowania do wypoczynku w naszym pięknym kraju.

Czytelnikom "PB" i inwestorom: dużo szczęścia i rozwagi w inwestycjach oraz nieuleganiu mirażom. Redakcji "PB": astronomicznego wzrostu czytelnictwa.

Generalnie wszystkim: białych i śnieżnych świąt Bożego Narodzenia bez względu na miejsce ich spędzania.

Adam Ruciński

prezes Ruciński i Wspólnicy Kancelaria Audytorów i Doradców

W tym pięknym bożonarodzeniowym okresie pragnę życzyć wszystkim spokojnych wiąt w gronie rodziny i przyjaciół. Aby każdy z nas podczas nich choć na chwilę zapomniał o biznesie, kursach walut, obrocie gotówki i wszystkich palących problemach dnia codziennego. Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych natchnie nas pozytywną energią na nadchodzący rok.

Piotr Augustynowicz

wiceprezes Expander Advisors

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim czytelnikom przede wszystkim spokoju ducha i odpoczynku w gronie najbliższych. Noworoczne życzenia natomiast niech będą wyrazem optymizmu i nadziei, że analitycy giełdowi i ekonomiści pomylili się bardzo, a słowo "kryzys" powróciło do "Słownika wyrazów obcych" Władysława Kopalińskiego i tylko tam co bardziej dociekliwi mogli się dowiedzieć, co ono oznacza.

Łukasz Wardyn

dyrektor zarządzający City Index na Europę Środkową i Wschodnią

Świątecznego wytchnienia od indeksów, akcji, walut i rynków towarowych, satysfakcji z CFD (choinkowej fury darów) i powodzenia we wszystkich transakcjach w nowym roku.

Jerzy Marciniak

prezes Azotów Tarnów

Spokojnych, radosnych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia w nowym roku wszystkich państwa zamierzeń, zarówno zawodowych, jak i osobistych wszystkim czytelnikom "Pulsu Biznesu" życzy nasza firma.

Jan Kulczyk

właściciel KIH

Nadchodzące miesiące będą dla nas okresem ponadprzeciętnego wysiłku. Czasem próby odporności naszych firm na spowolnienie gospodarcze, a także wszechstronnym testem profesjonalizmu, determinacji i wyobraźni menedżerów.

Niech 2009 rok stoi więc pod znakiem wiary, która góry przenosi, niekończącej się listy niezwykłych wyzwań, które przecież tak lubimy, dużych i małych sukcesów, na które zasłużyliśmy, oraz zwykłego szczęścia, którego przecież nam, Polakom, nigdy dotąd nie brakowało.

A z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia życzę wszystkim umiejętności skupienia się, choć przez chwilę, na tym wszystkim, co w życiu najważniejsze. I to nie tylko od święta.

Jan Ryszard Wojciechowski

prezes Internet GroupŚwięta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. To kilka dni refleksji, na którą brak czasu wśród całorocznych zmagań z zawodowymi wyzwaniami. W tym szczególnym czasie chciałbym podziękować pracownikom Internet Group za ich niewyczerpaną innowacyjność i pasję. Życzę im dużo optymizmu i wytrwałości. Naszym akcjonariuszom życzę, aby po kilku miesiącach zawirowań rynek wrócił do równowagi i znów odzwierciedlał wartość inwestycji. Naszym konkurentom — aby tak jak my czerpali radość z rywalizacji, bo konkurencja zawsze wyzwala kreatywność. Wszystkim ludziom biznesu — wiary w możliwości ludzkiego umysłu, nieszablonowego myślenia, umiejętności odkrywania nowych rozwiązań i odwagi w ich stosowaniu.

Janusz Woźniak

prezes FSOŻyczę wszystkim miłośnikom motoryzacji w Polsce wiele zdrowia, radości i pomyślności w nadchodzące święta Bożego Narodzenia i w nowym roku, głęboko wierząc, iż polski przemysł motoryzacyjny, mimo przejściowych trudności związanych ze światowym kryzysem gospodarczym, będzie nadal jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się i nowoczesnych gałęzi przemysłu krajowego.

Jestem przekonany, że rząd nie pozostawi polskiej motoryzacji samej sobie i ułatwi naszym producentom przetrwanie najtrudniejszego okresu, czego życzę sobie i moim konkurentom, a całej motoryzacyjnej wspólnocie biznesowej pełnej solidarności i wzajemnego wspierania się w tych trudnych czasach.

Marcin Kubit

prezes MediaTela

Wszystkim Czytelnikom "Pulsu Biznesu" życzę, aby w święta Bożego Narodzenia oderwali się od notowań i komputerów, ofiarując ten czas bliskim i rodzinie. Niech te święta będą kontrapunktem dla chaosu i niepokojów, jakie panowały na rynkach finansowych w ostatnim półroczu.

W nowym roku życzę dużo spokoju, cierpliwości oraz komfortu pracy z profesjonalistami. Aby na drodze zawodowej spotykali państwo ludzi błyskotliwych i zaangażowanych, którzy mają odwagę działać nietuzinkowo, tworzyć mądre i wizjonerskie strategie rozwoju swoich firm. Inwestorom zaś życzę umiejętności spojrzenia na bessę z dystansem na tyle dużym, by dostrzegli w niej szansę tworzenia nowych portfeli.

Drodzy czytelnicy, niech 2009 rok będzie początkiem hossy, a bessa pozostanie już tylko: "snem wariata śnionym nieprzytomnie". Wykorzystujmy rzeczywistość biznesową, giełdową oraz osobistą w sposób twórczy i nie dajmy się zwariować.

Marek Michałowski

prezes Budimeksu

Moim największym życzeniem jest, by sektor budowlany w jak najmniejszym stopniu odczuł skutki kryzysu finansowego. Z tym życzeniem związane jest również kolejne — by banki na nowo uelastyczniły ofertę kredytową. Szeroki dostęp do kredytów hipotecznych pozwoliłby budownictwu mieszkaniowemu wydobyć się z zapaści.

Życzę również, by zrealizowały się plany rządu dotyczące budowy autostrad i dróg ekspresowych. Chciałbym, by wszystkie projekty zostały na czas przygotowane, by było jak najmniej problemów związanych z ochroną środowiska i wywłaszczeniami właścicieli gruntów. Szybka realizacja planów rządowych może stać się kołem zamachowym całej gospodarki, minimalizując skutki kryzysu.

Mojej firmie życzę, by w nadchodzącym roku mogła w 100 proc. wykorzystać swój potencjał, gdyż w okresie mijającym pracowaliśmy na 60-70 proc. naszych mocy.

Całej naszej branży życzę jak najwięcej optymizmu i siły do walki z trudnościami, które na pewno w najbliższym czasie napotkamy.

Marian Noga

członek RPP

Z okazji świąt życzę przedsiębiorcom, aby w przyszłym roku mieli możliwość korzystania z kredytów bankowych w przynajmniej takim zakresie, w jakim były one udzielane jeszcze kilka miesięcy temu. Aby mogli dzięki temu przejść suchą nogą przez spowolnienie gospodarcze, ponieważ z nim bez wątpienia w 2009 r. będą musieli się zmagać. My ze swojej strony postaramy się zrobić wszystko, żeby przedsiębiorcom pomóc.

Całej gospodarce życzę, aby inflacja wróciła do celu NBP wynoszącego 2,5 proc. oraz żeby sprawdziły się życzenia ministra finansów, aby w przyszłym roku PKB wzrósł o 3,7 proc., jak zakłada ustawa budżetowa.

Sobie życzę natomiast, żebym zawsze mógł współpracować z tak odpowiedzialnymi ludzi, jakimi są moja koleżanka i moi koledzy z RPP.

Mariusz Swora

prezes URE

Przy okazji składania życzeń całej energetyce i nam, jej klientom, nasuwają się dwa proste odniesienia — do światła i ciepła, które towarzyszą świętom Bożego Narodzenia. Branży życzę realizacji ambitnych planów inwestycyjnych, które sprawią, że światła i ciepła będzie w naszym życiu jak najwięcej. A odbiorcom, żeby zawsze mieli tego światła i ciepła pod 0dostatkiem.

Michał Szubski

prezes PGNiG

Mam nadzieję, że w przyszłym roku zrealizujemy planowane dzisiaj cele, czego życzę zarówno swojej firmie, jak i wszystkim innym przedsiębiorstwom. Boże Narodzenie to, jak żaden inny, czas spokoju i wyciszenia. Okazja, by dłużej nacieszyć się ciepłem rodzinnej atmosfery i naładować dobrą energią. U progu nowego roku zawsze pragniemy, by był on lepszy niż poprzedni. Życzę więc państwu spełnienia w życiu prywatnym, ale również wielu powodów do satysfakcji zawodowej, możliwie pełnej harmonii w obu tych sferach, bo tylko dzięki tej równowadze możemy być szczęśliwi.

Piotr Wielgomas

prezes Bigramu

Przede wszystkim życzę nam wszystkim spokoju i rozwagi przy podejmowaniu decyzji biznesowych, zachowania zimnej krwi i optymizmu oraz odwagi pójścia pod prąd. Niech Polska pozostanie w 2009 roku szczęśliwą wyspą, a inwestycje i konsumpcja niech spokojnie i stabilnie trzymają kurs. A już w trzecim kwartale życzę rynkowi odkorkowania pierwszych szampanów — problemy będą już za nami.

Piotr Kardach

prezes Sygnity

Hossy i jeszcze raz hossy na giełdzie oraz końca kryzysu to życzenia makro. Naszej branży życzę… dużo pracy w nadchodzących latach i więcej optymizmu. A wszystkim czytelnikom "Pulsu Biznesu" spokoju i ciepłych rozmów przy wigilijnym stole.

Paweł Jarczewski

prezes ZA Puławy

W tak wyjątkowym dla światowej gospodarki i rynków finansowych roku życzę wszystkim przedstawicielom biznesu, by czas świąt Bożego Narodzenia dał im siłę, spokój i ducha nadziei na nadchodzącą przyszłość. Wierzę, że ten wyjątkowy czas związany z atmosferą rodzinnej radości pozwoli każdemu na dostrzeżenie nowych perspektyw i nabranie właściwego dystansu, tak często potrzebnych dla podejmowania ważnych decyzji. Życzę zarazem wszystkim, by nowy rok, który dziś rysuje się dla wielu uczestników rynku, menedżerów, pracowników jako okres niepewności, okazał się rokiem nie gorszym od mijającego. Otworzył nowe szanse, dał dobre pomysły na inwestycje i rozwiązania biznesowe.

Sławomir Sikora

prezes Citibank Handlowy

Życzę wszystkim przedsiębiorcom, żeby w czasie świąt zaleźli czas na refleksję, że są w życiu rzeczy ważniejsze niż kontrakty, stopy procentowe, że warto mieć wokół siebie przyjaciół i rodzinę. Życzę także, żeby to był czas refleksji nad zaufaniem. Bo tym, czego w Polsce najbardziej nam brakuje, zarówno w sferze prywatnej, jak i biznesowej, publicznej, jest niski poziom zaufania. Życzę wszystkim, żeby poziom zaufania w społeczeństwie był wyższy, żebyśmy założyli, że drugi człowiek jest dobry, a nie zły, że kontrahent ma dobre intencje i zamiary, a nie chce nas oszukać, że wreszcie państwo chce dla nas dobrze, a nie źle.

Maciej Duda

prezes PKM Duda

Przyszły rok będzie trudny i dlatego lista życzeń przedsiębiorcy może być długa. Ale w pierwszej kolejności życzę sobie stabilizacji na rynku finansowym, a w szczególności w bankach, bo od nich dużo zależy w gospodarce. Niezwykle potrzebne może okazać się także wsparcie ze strony państwa.

Marek Piątkowski

prezes Mispolu

Podstawą sukcesu w biznesie jest prowadzenie go w spokojnym otoczeniu. Dlatego przede wszystkim życzę sobie ustabilizowania sytuacji głównie na rynku surowcowym i walutowym oraz stóp procentowych.

Tomasz Czechowicz

prezes i akcjonariusz MCI Management

Chcę życzyć wszystkim polskim przedsiębiorcom, aby zwycięsko wyszli z próby, jaką przyniesie rok 2009 i aby byli beneficjentami szans, jakie dla najlepszych niesie spowolnienie gospodarcze. Chcę życzyć inwestorom, aby rok 2009 dawał mniej powodów do stresu, a więcej powodów do zadowolenia niż rok 2008, a to chociażby dzięki przewadze w portfelach klasy aktywów private equity. Chcę życzyć branży VC/PE, aby wykorzystała obecną szansę stworzoną przez rynki finansowe i spowolnienie gospodarcze do dynamicznego rozwoju i zaistnienia jako znaczący element gospodarki i istotna klasa aktywów w portfelach inwestorów w Europie Środkowej. Chcę życzyć również naszym menedżerom i partnerom dalszych sukcesów w obszarze wyjść z inwestycji, rozwoju portfela, uruchamiania nowych funduszy i wyłuskiwania perełek gospodarki i innowacji w Polsce i Europie Środkowej.

Ryszard Siwiec

prezes ZCh Police

Za kilka dni pożegnamy rok 2008, wcześniej jednak przeżywać będziemy święta Bożego Narodzenia. Przed nami czas podsumowań, refleksji i planów, bardzo ważny czas. Dzieląc się opłatkiem przy wigilijnym stole, składamy sobie życzenia, wznosząc noworoczny toast, składamy sobie życzenia. Czego sobie życzymy? Zdrowia, pogody ducha, spokoju, dostatku, miłości, spełnienia marzeń, awansu… Magia świąt sprawia, że cichną spory, opadają emocje, rodzą się marzenia.

Życzę państwu, by święta przyniosły spokój i zadowolenie, by bilans mijającego roku był korzystny, a następny rok nie zawiódł.

Andrzej Patalas

prezes Autostrady Wielkopolskiej

Życzę wszystkim czytelnikom (i nie tylko), aby w nowym roku 2009 oddano do użytku wiele nowych dróg. By rozpoczęła się budowa kolejnych autostrad i dróg ekspresowych.

Do spełnienia tych życzeń potrzebna jest stabilizacja finansowa i prawna. Wszystkim, od których zależy powodzenie w osiągnięciu tych celów, a szczególnie rządowi, życzę, aby miał taką determinację w działaniu, jak w 2008 roku — obfitym w ważne decyzje rozpoczynające nowe zadania realizowane w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Życzę administracji państwowej, aby w krótkich terminach wydawała wszelkie potrzebne pozwolenia i uzgodnienia.

Aleksander Gudzowaty

właściciel Bartimpeksu

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i nadchodzącym nowym rokiem życzę rządowi RP sukcesów dla dobra nas wszystkich i przywrócenia ludzkiego sensu pojęciu "demokracja". W związku z kryzysem światowym wszystkim energicznym i twórczym przedsiębiorcom życzę wykorzystania tej sytuacji, skoro już jest, dla dobra Polski. Wszystkim nam wyciszenia złych emocji i nastania mody na porządne zachowanie i niezapominania, że Polska jest ojczyzną wszystkich jej obywateli, a nie tylko jej części. A wszystkim nam — szczęścia.

Wojciech Kruk

założyciel W. Kruka

Życzę wszystkim, żeby w przyszłym roku sytuacja finansowa na świecie ustabilizowała się i byśmy mogli ogłosić zwycięstwo nad kryzysem. Żebyśmy nie ulegali panice i rozsądnie, a nie emocjonalnie, podejmowali wszystkie decyzje i brali udział w fajnych i ciekawych przedsięwzięciach. Aby to, co się dzieje na giełdzie, było początkiem odbijania się od dna.

Mirosław Krutin

prezes KGHM Polska MiedźSkładam wszystkim życzenia spokojnych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia. Mam nadzieję, że ten czas będzie okazją do refleksji oraz sposobnością do spędzenia wyjątkowych chwil w rodzinnym gronie. W nowym roku życzę pomyślności w codziennej pracy oraz wytrwałości w realizacji postawionych celów. Najlepsze niech się przytrafia właśnie wam.

Mariusz Bober

prezes KGHM Ecoren

W nadchodzącym nowym roku życzę państwu, ale także i sobie, byśmy pomyślnie przetrwali okres zawirowań w światowej gospodarce i by ten rok przyniósł wiele dobrych kontraktów i innowacyjnych pomysłów. Niech będzie to czas optymizmu i rozwoju, stabilnej pracy, która przyniesie oczekiwane przez przedsiębiorstwa i ich pracowników efekty. Życzę też powodzenia w realizacji wszelkich planów, szczęścia i spełnienia marzeń.

Jerzy Mazgaj

prezes Almy Market

Wszystkim konkurentom i kolegom z branży życzę, żeby nie ulegali mistycyzmowi kryzysu, żeby żyli normalnie i robili swoje, a nie zastanawiali się, w jaki sposób przetrwać gorsze czasy. Poza tym wiernych klientów, którzy w nowym roku nie będą drastycznie ograniczać konsumpcji. A sobie życzę dużo miłości, zdrowia i ciepła, no i całej rzeszy zadowolonych klientów.

Sebastian Buczek

prezes Quercus TFI

Życzę spokojnych świąt, w rodzinnej atmosferze, a także spełnienia marzeń w nowym roku. Oby rok 2009 był lepszy od mijającego.

Andrzej Zarajczyk

prezes Pol-Mot Holding

Moja firma opiera się głównie na trzech branżach. Motoryzacji życzę, by rząd wykazał się większą determinacją w podejmowaniu decyzji łagodzących skutki kryzysu. Tu przede wszystkim oczekuję wprowadzenia tamy dla napływu samochodowego złomu z Europy, co podcina sprzedaż nowych samochodów. Chciałbym też, by władze nie podejmowały tak dziwnych i szkodliwych dla branży działań, jak zapowiedź podwyżki akcyzy na auta z silnikami powyżej dwóch litrów.

W przypadku sektora maszyn rolniczych życzę sobie sprawniejszego rozdzielania pieniędzy unijnych dla rolnictwa. To pomogłoby ożywić rynek i zakupy. Dla branży deweloperskiej i budowlanej oczekuję bardziej skutecznego "upłynniania" kredytów hipotecznych. To jedyna droga do przezwyciężenia kryzysu.

Mariusz Gromek

szef RN Barlinka

Całej wspólnocie biznesowej życzę, aby wszystkie złe prognozy ekonomiczne się nie sprawdziły, a jeśli się sprawdzą — życzę odwagi, biznesowego optymizmu i wiary w to, że z kryzysu wyjdziemy wzmocnieni. Ponieważ biznes jest rodzajem walki, niech polscy przedsiębiorcy ufają, że potrafimy być bardziej sprawni i elastyczni od szanownych zachodnich konkurentów (im życzę podtrzymania przekonania, że z powodu kryzysu nic się nie da zrobić, a kryzys jest bardzo dobrym usprawiedliwieniem wszystkich niepowodzeń).

Barlinkowi życzę, aby przyjęty budżet został zrealizowany, co uszczęśliwi akcjonariuszy, pracowników i naszych klientów.

Agnieszka Nogajczyk-Simeonow

prezes PTE Allianz

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzę przede wszystkim spokoju. W nowym 2009 roku samych dobrych nastrojów, trafnych decyzji, szczęścia, optymizmu i dobrej perspektywy.

Kazimierz Herba

właściciel Torfarmu

Branży farmaceutycznej życzę w przyszłym roku większej przewidywalności w zakresie obowiązującego prawa. Wystarczy, że nie będą nam zagrażać forsowane przez Ministerstwo Zdrowia pomysły, m.in. wprowadzenie sztywnych cen i marż na leki. Z całą resztą przedsiębiorcy doskonale poradzą sobie sami. Farmacja to sektor odporny na kryzys, świetny na trudne czasy. Innym branżom życzę rychłego powrotu koniunktury.

Bernard Wilkosz

prezes Polfarmedu

Krajowym producentom leków życzę, żeby przetrwali bez uszczerbku pierwszą połowę nadchodzącego roku, która w związku z dostosowywaniem reguł obowiązujących w branży do wymogów unijnych będzie pewnie jeszcze dość nerwowa. Życzę im również, żeby nie mieli więcej takich kłopotów z administracją, jakich doświadczyli w końcu roku. Niech firmy odbudują kondycję finansową, a światowy kryzys w jak najmniejszym stopniu dotknie całą branżę farmaceutyczną.

Zygmunt Solorz-Żak

właściciel grupy Polsatu

Inwestorom życzę, żeby giełda jak najszybciej odbiła się od dna. Niech nareszcie nastąpi powrót do normalności, bo płacimy za nie swoje błędy, lecz błędną politykę światowej finansjery. Polskiej gospodarce życzę, żeby globalizacja więcej jej nie szkodziła. Energetyce, żeby wreszcie po 20 latach udało się zrealizować duże inwestycje, a ministrowi skarbu — podejmowania mądrych decyzji. Zawsze warto rozmawiać i szukać dobrych rozwiązań. Nie warto się kłócić.

Michał M. Lisiecki

prezes Platformy Mediowej Point Group

Polskiej gospodarce życzę, aby w 2009 roku na przekór malkontentom rozwijała skrzydła, a kryzys traktowała jako wyzwanie i trampolinę, od której się odbije. Polskiej giełdzie — żeby nie czekając na wiosnę wypuściła zielone pędy i trzymała się zieleni niezależnie od aury. Inwestorom — otwartych kieszeni i otwartych głów, sokolego wzroku oraz umiejętności odróżniania dobrych inwestycji od kiepskich zakupów. Konkurencji — dobrej ręki do interesów, bo nic tak nie inspiruje, jak dobra konkurencja. Naszej spółce — kupna "Rzeczpospolitej" i utrzymania kursu na wzburzonym morzu. Sobie — szczelnie wypełnionego kalendarza i wiatru w żaglach.

Dariusz Jacek Krawiec

prezes PKN Orlen Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz nowego 2009 roku życzę wszystkim spokoju ducha i wielu radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych.

W nadchodzącym trudnym roku życzę polskim przedsiębiorcom rozwagi, spokoju, zimnej krwi i mądrych, rozważnych decyzji biznesowych. A wszystkim klientom i kontrahentom — optymizmu i wiary.

Paweł Olechnowicz

prezes Grupy Lotos

Na nadchodzący rok życzę całej branży paliwowej, naszym partnerom i kooperantom przede wszystkim zdecydowania i pozytywnej energii w realizacji przyjętych zamierzeń i przezwyciężaniu trudności. Z perspektywy kończącego się roku wiem, że tylko pełna determinacja w realizacji wytyczonej ścieżki zadań i wytrwałość są gwarantami sukcesu. Mimo że 2009 rysuje się jako rok trudnego egzaminu dla naszego kraju, że wielu z nas przyjdzie zmierzyć się ze spowolnieniem gospodarki, to jednak jestem pewien, że nie zabraknie nam i sił i zapału.

Dlatego też w 2009 roku naszym rządzącym życzę samych właściwych i wyważonych decyzji, sprawiedliwie godzących interesy naszego państwa z potrzebami wszystkich obywateli.

Sektorowi finansowemu życzę większej odpowiedzialności za słowa, zwłaszcza te, które mogą wpływać na zachowanie rynku.I wreszcie naszym klientom, zarówno tym stałym, jak i nowym, życzę jeszcze większej satysfakcji ze współpracy z Lotosem.

Michał Wójcik

prezes Vistuli Wólczanki

Wszystkim realnie, a nie tylko życzeniowo: słabym przetrwania, a silnym umocnienia swojej pozycji i wykorzystania szans, jakie niesie obecna sytuacja rynkowa.

A sobie i swojej firmie: zwiększenia poziomu zaufania banków, poprawy nastrojów na rynkach finansowych jako zwiastuna wyhamowania recesji na rynkach światowych, aby rok 2009 zakończyć początkiem długofalowych wzrostów.

Mariusz Grendowicz

prezes BRE Banku

Odbieramy surową lekcję pokory, pamiętajmy, że cały rynek wciąż patrzy w naszą stronę. W stronę instytucji zaufania publicznego. Myślę, że dzisiaj możemy być dumni z pracy, jaką włożyliśmy. Dumni, ale też trochę już zmęczeni, dlatego myślami jesteśmy już pewnie w swoich domach, wśród najbliższych, ubieramy choinki i przełamujemy się opłatkiem. Z całego serca życzę wszystkim, aby te święta były wyjątkowe. Pełne dobroci, ciepła i bożonarodzeniowej magii. Żeby były szlachetne, bezpieczne i bogate, nie tylko w materialne dobra.

Maciej Szwarc

prezes AXA Polska

Z pewnością czeka nas trudny rok, rok wielu wyrzeczeń i nie zawsze oczekiwanych zmian. Życzę więc wszystkim naszym partnerom, konkurentom, przedsiębiorcom, menedżerom, aby mimo wszystko usiedli do świątecznego stołu z nadzieją, że uda nam się pokonać przeciwności. Życzę odwagi, wytrwałości i trafnych decyzji w realizacji noworocznych planów. Życzę spokoju, wsparcia współpracowników i zdrowego rozsądku. Wszystkim — pomyślności.

Jan K. Bielecki

prezes Pekao

Na 2009 rok przede wszystkim życzę nam, Polakom, żebyśmy widzieli szklankę do połowy pełną, a nie zastanawiali się ciągle, jak pusta jest ta druga połowa. W czasach globalnego spowolnienia gospodarczego bardzo ważne stają się nastroje konsumentów, szczególnie w gospodarce takiej jak nasza. Bo w 2009 roku może się okazać, że nasz rynek wewnętrzny, konsumpcja będą najważniejszym silnikiem, na którym może lecieć samolot z logo "polska gospodarka", kiedy silniki o nazwie "inwestycje" i "eksport" tracą moc. Życzę polskiej gospodarce, aby wbrew temu, co dzieje się u sąsiadów na Zachodzie i na Wschodzie, nadal rosła, aby rosły kredyty dla przedsiębiorstw. Strefie euro życzę też trochę inflacji, bo największym problemem będzie tam deflacja, zakładana przez wielu jako scenariusz bazowy na 2009 rok. Rynkom finansowym życzę więcej zaufania, powrotu do równowagi i wzrostów na giełdzie najpóźniej pod koniec roku. Klientom banków — stabilnych zysków z dobrze ulokowanych oszczędności. Nie wierzmy w magię skomplikowanych, opartych na spekulacji, instrumentów finansowych, których wielu z nas nie rozumie. Życzę, abyśmy zaprzestali eksperymentów, bo w 2009 roku spokojny sen zapewnić może tylko to, co sprawdzone i bezpieczne.

Andrzej Maciewski

partner SpencerStuart

Nadchodzący rok zapowiada się pochmurno i niewyraźnie. Ciśnienie wysokie, opady obfite, a temperatura zmienna, w zależności od sektora gospodarki za zimno albo zbyt gorąco. Czego sobie w tych ciekawych czasach życzyć? Moim zdaniem, oprócz pierwszoplanowego jak zwykle zdrowia, najważniejsze będą w tym roku zaufanie i wiara we własne siły. Bez nich bowiem nie uda się podjąć trafnych decyzji ani stawić czoła nadchodzącej nieuchronnie gorszej pogodzie. Wiara we własne siły nie powinna jednak zaślepiać, w szczególności tych, których wyróżniono odpowiedzialnością za innych. Powinni oni patrzeć w lustro trzeźwo i rozumieć zarówno swoje mocne strony, jak i ograniczenia. W tym kontekście akcjonariuszom spółek życzę, aby zadbali o to, by rady nadzorcze, które w ich imieniu sprawują nadzór właścicielski, nie składały się wyłącznie z akademików i teoretyków biznesu. Przewodniczącym oraz członkom rad nadzorczych życzę, by zadbali o to, żeby w zarządach spółek, które nadzorują, nie zabrakło kompetencji sprawdzonych nie tylko w żeglowaniu przy słonecznej pogodzie. Samym zarządom natomiast życzę pewności siebie i spojrzenia ponad sterem w kierunku horyzontu. Gdzieś tam, za chmurnym widnokręgiem, czeka na państwa słoneczna pogoda i pomyślne wiatry. Trzeba tam tylko dopłynąć.

Michał Kwieciński

dyrektor generalny Liberty Direct

Naszej firmie i sobie życzę przede wszystkim utrzymania wysokiej motywacji i energii w zespole. Wierzę bowiem, że motywacja i zadowolenie pracowników są kluczem do zadowolenia klientów. Konkurentom życzę, żeby na trudne wyzwania biznesowe, jakie przyniesie im nowy rok, reagowali rozważnie i kreatywnie, unikając nagłych, prostych rozwiązań, których nie udźwigną w dłuższym terminie. Wspólnocie biznesowej życzę, żeby Polacy nie przestali konsumować. W czasach kryzysu konsumpcja jest bowiem cnotą altruistyczną.

Piotr Ciszek

prezes Manufaktury Pałac Nakomiady

Co roku wszyscy nawzajem życzymy sobie zdrowia i spełnienia marzeń. Sprawę zdrowia pozostawmy Panu Bogu, bo na służbę zdrowia liczyć raczej nie możemy. A marzenia? Tu troszkę pofolgujmy i spróbujmy pozaklinać rzeczywistość. Niech te święta i nowy rok przyniosą nam wolność od kolejnych geniuszy Karpat z patentem na czyjeś szczęście, choć własnego nie potrafią sobie zapewnić. Niech gadające głowy polityków znikną z TV na zawsze lub powiedzą coś sensownego. Niech dziennikarze zaczną edukować rodaków, zamiast ich straszyć kolejnym kryzysem, którego jeszcze nikt nie widział. Niech wreszcie pojawi się na trybunie odważny z wężem w kieszeni, który powie biorącym pieniądze podatników jedynie za podbicie karty w Urzędzie Pracy, że to, iż mają puste portfele, zawdzięczają jedynie swojej pustej głowie, a nie bogaczom, którzy ich rzekomo okradli. Niech słowo patriotyzm zacznie się wszystkim kojarzyć z ciężką pracą, a nie obronnym szańcem na wschodniej czy zachodniej granicy. A honor, zasady i ideały zajmą właściwe miejsce, powracając ze świata cieni, do którego je ktoś zapędził.

Jarosław Skorulski

prezes Allianz TFI

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz nowego 2009 roku życzymy wszystkim inwestorom, aby kolor zielony towarzyszył im jak najczęściej zarówno w tabelach notowań giełdowych, jak i w innych dziedzinach życia. Uczestnikom funduszy inwestycyjnych życzymy, aby obserwując wyniki, ponownie nabrali przekonania, że posiadają jeden z najbardziej atrakcyjnych produktów finansowych. Wszystkim życzymy szczęścia, spokoju, spędzenia czasu w miłym rodzinnym gronie, wymarzonych prezentów oraz dobrej zabawy w sylwestrową noc.

Agnieszka Żołędziowska

zastępca dyrektora oddziału AIG Europe

Mijający rok nie był łatwy, jednak zdołaliśmy osiągnąć dobre wyniki. Dziękuję za to całemu zespołowi i życzę, byśmy przyszły rok kończyli w co najmniej tak dobrej kondycji jak obecny. Kontrahentom i rynkowi życzę dużo cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celów. Wszystkich nas czeka okres wytężonego wysiłku, ale — jak uczy historia — kryzys nie trwa wiecznie.

Wierzę, że rynek w przyszłym roku przezwycięży problemy i rok zakończymy z większym optymizmem.

Beata Stelmach

prezes SEG

Spółkom giełdowym życzę, by obecność na parkiecie nadal dawała satysfakcję. Życzę wysokiej płynności, bez zagrożeń listą alertów; życzę szacunku ze strony inwestorów za właściwe corporate governance. Życzę wysokomarżowych kontraktów i realizacji prognoz, a od analityków rzetelnych wycen i wyłącznie rekomendacji "kupuj".

Życzę wielu nowych emisji, tanich kredytów, rosnącej sprzedaży. Akcjonariuszom — obfitej dywidendy. Inwestorom — ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Nam wszystkim życzę dużo optymizmu.

Robert Wojdyna

prezes Konsorcjum Stali

Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim nadziei na to, że w przyszłym roku przezwyciężymy obecny kryzys, i wiary, że nowy rok będzie lepszy niż obecny.

Grzegorz Samborski

wiceprezes E-Muzyka

Życzę wszystkim, aby przyszły rok był lepszy, mniej nerwowy niż obecny.

Emil Senska

prezes Huty Szkła Irena

Zespołowi "Pulsu Biznesu" i czytelnikom, a naszym klientom i kontrahentom życzę pogodnych świąt w gronie najbliższych i szczęśliwego nowego roku. Niech da nam wszystkim obficie to, co ma najlepszego.

Józef Siwiec

prezes ZM Ropczyce

Swoim partnerom, żeby biznes się rozwijał. Dostawcom, aby sytuacja poprawiła się. Wszystkim spokojnego robienia biznesu. Aby w naszym regionie kryzys nie pogłębiał sytuacji na rynku.

Piotr Grupiński

prezes Internity

Przedsiębiorcom życzę dłuofalowych celów i patrzenia na biznes długofalowo. Wszystkim wytrwałej pracy w nadchodzącym roku, aby patrzyli optymistycznie w dłuższej perspektywie oraz wiary w lepszą przyszłość.

Moshe J. Greidinger

prezes Cinema City International

Nadchodzący rok zdaje się yć wyzwaniem dla ludzi, spółek oraz inwestorów. Jednakże w przeszłości byliśmy już świadkami wzrostów i spadków w cyklach gospodarczych i powinniśmy patrzeć na jasne strony tego, co nas czeka. Przede wszystkim chcę życzyć wszystkim zdrowia i wpisania od czasu do czasu dobrego filmu do swojego kalendarza zajęć.

Dariusz Słotwiński

dyrektor ds. rozwoju Strabaga

Życzę, aby nasza firma rozwijała się jeszcze dynamiczniej niż obecnie. Aby administracja rządowa wykorzystała wszystkie dostępne fundusze na lata 2007-13 i byśmy nie mieli problemów z programem Natura 2000. Ważne jest to, aby czynniki środowiskowe nie blokowały realizacji inwestycji transportowych.

Krzysztof Folta

prezes TIM

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia są dla nas wszystkich okresem szczególnym. Dla niektórych będą ważnym religijnym wydarzeniem, dla innych czasem rodzinnych uniesień przy świątecznej wieczerzy, dla jeszcze innych odpoczynkiem od codziennych zmartwień i bieganiny. Jakiekolwiek mamy priorytety, wierzę, że dla wszystkich będzie okresem po prostu szczęśliwym.

W tych wyjątkowych dniach chcę życzyć sobie, przedsiębiorcom, konkurencji oraz całemu otoczeniu biznesowemu dużo zdrowia oraz wiele radości i sukcesów z podjętych wyzwań. Aby w tych niespokojnych czasach nie tracić gruntu pod nogami, z cierpliwością i ufnością patrzeć w przyszłość, bo kryzys to szansa dla wielu firm i menedżerów. Mam nadzieję, że wiele polskich firm dobrze wykorzysta ten trudny okres, bowiem doświadczenia zebrane teraz będą bezcenne w przyszłości.

Andrzej Malinowski

prezydent KPP

Przedsiębiorcom życzę dobrego prawa, przyjaznych urzędników i dobrych pomysłów na prowadzenie firm, szczególnie w trudnych warunkach. Życzę też pomyślności, zdrowia i dystansu do spraw, które po jakimś czasie okazują się kompletnie bez znaczenia. A jeśli zdarzy się coś, co będzie chwilą trudnej próby, momentem zawahania czy załamania, życzę hartu ducha i ogromnej silnej woli, by wyjść z tego zdarzenia zwycięsko.

W imieniu przedsiębiorców życzę natomiast Polakom, a przede wszystkim obu "głowom" naszego państwa, by zamiast zaciekłej rywalizacji, często pozbawionej merytorycznego uzasadnienia, postarali się współdziałać w interesie kraju, jego obywateli i swoim własnym.

Zbigniew Jakubas

inwestor giełdowy

Wszystkim życzę zdrowia i powodzenia w trudnych czasach, które — trudno to ukryć — już nadeszły.

Bankom i instytucjom finansowym życzę przede wszystkim dużo zdrowego rozsądku. Przyda im się w takich przypadkach, jak opcje walutowe, które wstrząsnęły naszym rynkiem w mijającym roku.

Kolegom przedsiębiorcom, a także sobie, życzę więcej ostrożności w inwestowaniu i prowadzeniu biznesu. Niestety, przyszły rok na pewno nie będzie dla nas łatwy.

Robert Moritz

prezes TUP

Przede wszystkim życzę sobie i gospodarce, aby czekający nas kryzys był jak najkrótszy. Ważny będzie także spokój na rynkach finansowych. Jako firma inwestycyjna chcemy skoncentrować się na rozwoju naszego portfela projektów. Wiele ciekawych firm i pomysłów inwestycyjnych może potrzebować naszego wsparcia, zarówno jeśli chodzi o zaplecze kapitałowe, jak i doświadczenie menedżerskie.

Piotr Gromniak

prezes Echo Investment

Jest taka buddyjska przypowieść o ślepcach i słoniu: ślepcy, na podstawie wrażeń dotykowych, próbowali opisać słonia. Ten, który natknął się na kieł, mówił, że słoń jest jak olbrzymia marchew. Ten, który trafił na ucho, mówił, że to wielki wachlarz. Jeszcze inny, który trzymał w dłoni ogon, mówił, że słoń jest jak lina… Każdy mówił prawdę i myślał, że ma rację.

Wydaje się, że podobnie jest z dzisiejszą sytuacją — na podstawie fragmentarycznych informacji próbujemy zbudować obraz całości, ale tak do końca nikt jeszcze nie wie, co to za zwierzę.

Życzę nam wszystkim, naszej branży, innym branżom, partnerom, klientom, konkurentom i wszystkim, kogo może to dotyczyć, żebyśmy wspólnie w nowym roku naszego słonia zidentyfikowali, opisali i zrozumieli. I jak najszybciej, bezpiecznie, przy możliwie minimalnych stratach, wyprowadzili go z naszego składu porcelany.

Piotr Kulikowski

prezes Indykpolu

Swojej firmie i całej naszej branży życzę, aby w przyszłym roku zakończyła się wreszcie jej transformacja i konsolidacja. Dzięki temu sytuacja na rynku wreszcie się ustabilizuje i uporządkuje.

Całej gospodarce życzę zaś eksplozji dobrego prawa gospodarczego i dobrej praktyki rządzenia. Innymi słowy, żeby spełniły się nadzieje przedsiębiorców pokładane w tym rządzie.

Kazimierz Łoś

prezes Lacpolu

Życzę sobie i branży, żeby w nowym roku utrzymywały się dobre stosunki ze wszystkimi kontrahentami, krajowymi i zagranicznymi, a jeśli to możliwe, żeby się jeszcze poprawiły. Ponadto życzę sobie i kolegom radykalnej poprawy sytuacji na rynku w 2009 roku, zwłaszcza pod względem popytu na wyroby mleczarskie. Mijający rok był bowiem dla nas bardzo trudny. W przyszłym roku życzę branży także większego zaufania i zrozumienia ze strony banków, aby wspierały nasz rozwój, zamiast go utrudniać. Banki nie powinny się odwracać z powodu chwilowych trudności. W obopólnym interesie jest bliska i długofalowa współpraca.

Artur Kłoczko

szef RN CersanituRządzącym życzę, żeby znaleźli pod choinką królewską grę, zwaną szachami, bo mam wrażenie, że cały czas jesteśmy na poziomie warcabów. Liczę jednak na to, że przejdziemy jednak z warcabów na poziom szachów, nauczymy się przewidywać i będziemy mądrzy przed szkodą, a nie po. Marzy mi się też, że obudzę się wreszcie w państwie demokracji jednomandatowej, prawdziwej demokracji, a nie politycznej. Oj… chyba za bardzo się rozmarzyłem. Wszystkim życzę zdrowia i wytrwałości w kontakcie z powszechnie panującą ignorancją i miernotą.

Andrzej Hołda

wiceprezes Energomontażu Płd.

W tych trudnych czasach, kiedy już widać oznaki kryzysu, życzę wszystkim przedsiębiorcom, aby udało im się utrzymać w spółkach płynność finansową, aby ludzie zachowali pracę i płacę na godnym poziomie, aby wszystkie plany mimo niesprzyjających wiatrów udało się zrealizować. Rządowi życzę mądrych decyzji gospodarczych, dla dobra nas wszystkich. Niech te szczególne święta będą piękne, pogodne i radosne, bez trosk o przyszłość.

Jarosław Szanajca

prezes Dom Development

Naszym klientom życzymy, by droga do ich wymarzonego mieszkania była mniej stroma i wyboista. Żeby kredyty hipoteczne były bardziej dostępne, a ich spłacanie nie stanowiło zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu, by radość z udanego zakupu była szczęściem wszystkich domowników.

Żeby polskie prawodawstwo chroniło interesy kupujących, a jednocześnie umożliwiało deweloperom pozyskiwanie nowych, atrakcyjnych miejsc na inwestycje. W tym trudnym okresie dla całego sektora życzę nam wszystkim, aby rynek deweloperski dalej się rozwijał, co będzie gwarancją rozwoju całej naszej gospodarki oraz przyczyni się do zabezpieczenia najbardziej naturalnej potrzeby każdego z nas — własnego mieszkania.

Życzę tym, którzy planują zakup własnego lokum, udanego wyboru, aby kolejne święta Bożego Narodzenia mogli spędzić w gronie bliskich, we własnym wygodnym, bezpiecznym mieszkaniu czy domu.

Grzegorz Świetlik

przedstawiciel Fortis Investments

Żeby hossa faktycznie była dłuższa i silniejsza niż bessa.

Marek Moczulski

prezes ZPC Mieszko

Życzę sobie dalszego, konsekwentnego wdrażania strategii rozwoju naszej firmy, która przynosi dobre efekty. Branży życzę, aby rząd dostosował w końcu polskie stawki podatku VAT na artykuły żywnościowe do poziomu obowiązującego w krajach ościennych, dzięki czemu można zwiększyć konkurencyjność naszych produktów. Całej gospodarce życzę zaś powrotu do liberalnej ustawy Mieczysława Wilczka o swobodzie działalności gospodarczej z 1988 r. Dzięki niej gospodarka naszego kraju mogła rozkwitnąć na dobre.

Konrad Hernik

prezes Armatury Kraków

Chciałbym życzyć naszym akcjonariuszom i partnerom spokoju i optymizmu, by kryzys dotykał naszą konkurencję, a nie nas. Życzę wiary w fundamenty firmy i oderwania od emocji.

Konrad Jaskóła

prezes Polimeksu-Mostostalu

Życzę wykonawcom budowlanym wykorzystania historycznej szansy dla biznesu odnośnie pozyskania większej liczby projektów infrastrukturalnych. Dzięki temu uda się m.in. zmniejszyć groźbę bezrobocia. Życzę rozważnej działalności środowisku biznesowemu i władzom w kierunku spokojnego rozwiązywania problemów, by móc przejść obecny kryzys. I więcej optymizmu.

Grzegorz Żółcik

prezes Żurawi Wieżowych

Życzę na dystansu do tego, co dzieje się na świecie, podejmowania decyzji zgodnie z własnym sumieniem. Polacy to naród, który przeżył okupację rosyjską, niemiecką i myślę, że przeżyje również okupację kryzysu finansowego.

Stanisław Więcek

prezes Energoinstalu

Eksporterom życzę ustabilizowania kursu euro i jak najszybszego wprowadzenia euro jako waluty obowiązującej w Polsce. To moje marzenie. A tymczasem więcej pewności i równowagi, a mniej spekulacji przy kursie euro. Z kolei producentom energii życzę skorzystania jak najwięcej z tych 90 mld zł, które mamy otrzymać z unijnych dotacji.

Piotr Wojaczek

prezes KSSE

Święta Bożego Narodzenia i przełom roku to czas wyjątkowy, pełen życzeń i postanowień. Wyjątkowy również dlatego, że pełen kontrastów rzadko zauważalnych w ciągu roku. To czas zimowych chłodów i ciepła życzeń, szybkich zmierzchów i świątecznych blasków, radości życia i refleksji przemijania, niedostatku i przesytu, braku i nadmiaru i wreszcie wyjątkowo

w tym roku — smaku prosperity i widma kryzysu, a więc wściekłości z bezsilności i wiary w szybką i nieodwracalną poprawę. Ten czas wymaga wyjątkowych życzeń, a jeszcze lepiej życzeniowych wyjątków. W imieniu zespołu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej życzę państwu, aby w sposób absolutnie wyjątkowy omijały was wszelkie smutki i troski,

a święta były zdrowe i wesołe. W nowym roku zaś, wbrew wszystkiemu i niech zabrzmi to jak zaklęcie: życzę samych wyjątkowo udanych transakcji i pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym.

Mateusz Kazieczko

prezes EasyGo.pl 

Czytelnikom, redakcji, szanownej konkurencji, pracownikom i współpracownikom EasyGo.pl oraz całej polskiej gospodarce życzę świątecznego spokoju i wielu uśmiechów. Pysznych smaków i zapachów przy świątecznych stołach. Relaksu i dystansu do codziennych problemów podczas wspólnych spacerów. Niech ten wyjątkowy czas sprzyja prawdziwej rodzinnej radości, a pod choinką każdy odnajdzie nadzieję na czas dobrego, w rozwoju jego biznesu, roku. My, w turystyce, taką już mamy. Oby do wszystkich państwa Mikołaj przyszedł w tym roku dwa razy.

Rafał Dutkiewicz

prezydent Wrocławia

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Już niedługo w gronie najbliższych spędzimy jedne z najwspanialszych chwil w roku. Życzę państwu wesołych, pogodnych, ciepłych świąt. A w nowym roku spełnienia wszystkich planów, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Niech, na przekór przewidywaniom, zwycięży optymizm i gospodarność. Życzę pomyślności w przedsięwzięciach biznesowych.

Roman Rewald

prezes Amerykańskiej Izby Handlowej

Ludziom biznesu, politykom i wszystkim życzę, żeby w przyszłym roku mieli łatwy dostęp do kredytu. Oby ten kredyt został wykorzystany w taki sposób, dzięki któremu gospodarka będzie jeszcze bardziej efektywna, a nam wszystkim będzie się lepiej żyło. Politykom życzę spokoju, rozwagi i rzeczowej dyskusji. Przedsiębiorcom — swobody gospodarczej i zdrowej konkurencji.

Michał Szymański

prezes CU PTE

Polskiej gospodarce życzę, by w 2009 roku poprzestała tylko na spowolnieniu wzrostu. Inwestorom — dodatnich stóp zwrotu. Nam wszystkim — abyśmy w każdych warunkach decyzje ekonomiczne podejmowali racjonalnie, bez euforii i czarnowidztwa.

Roman Wieczorek

prezes Skanska

Przedsiębiorcom: ustabilizowania sytuacji gospodarczej i możliwości podejmowania racjonalnych decyzji opartych na realnych danych rynkowych. Żebyśmy jako pracodawcy mieli komfort utrzymania, a nawet tworzenia nowych miejsc pracy. Optymizmu, który pozwoli na wznowienie procesów inwestycyjnych. Żebyśmy pamiętali o wartościach, etyce i dobrych obyczajach. W przyszłym roku będą nam szczególnie potrzebne. Wobec kryzysu, którego jesteśmy świadkami i uczestnikami, aby w jak najmniejszym stopniu dotknął polski rynek, byśmy umieli się w nim mądrze znaleźć i wyjść z niego silniejsi.

Nam samym: nie gorszych niż tegoroczne wyników. Kontrahentów w jak najlepszej kondycji finansowej. Bezpiecznych budów oraz jeszcze bardziej zaangażowanych i zadowolonych pracowników.

Tadeusz Markiewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Oby nam wszystkim