Oby nie zabrakło rąk do pracy i materiałów

AYA, AZA
opublikowano: 24-04-2007, 00:00

Polska wygrała los na loterii. I tylko od nas zależy, czy wykorzystamy szansę i zmodernizujemy kraj.

Polska wygrała los na loterii. I tylko od nas zależy, czy wykorzystamy szansę i zmodernizujemy kraj.

Wojciech Pisz

doradca finansowy, Grupa Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield

Piłkarskie mistrzostwa Europy są trzecią najważniejszą imprezą sportową na świecie — tuż za igrzyskami olimpijskimi i mistrzostwami świata w piłce nożnej. Wydarzenie to spowoduje wzrost optymizmu wśród inwestorów. Dzięki organizacji Euro 2012 Polska ma szansę na duży zastrzyk gotówki. Przyśpieszenia nabiorą głównie inwestycje dotyczące infrastruktury transportowej, obiektów sportowych i hotelowych. Możemy liczyć na długofalowe zainteresowanie Polską i dalszy wzrost cen nieruchomości. Rozwijać będzie się rynek hotelowy (szczególnie dwu- i trzygwiazdkowa baza noclegowa), mieszkaniowy, biurowy w miastach regionalnych oraz magazynowy. Nadchodzi dobry czas na inwestowanie w nieruchomości. Możemy spodziewać się ciekawych projektów architektonicznych, ale także wzrostu cen usług i towarów w budownictwie. Zagrożeniem mogą być ograniczone moce produkcyjne firm budowlanych. Należy także zastanowić się, czy stadiony mogą być inwestycjami samofinansującymi się i znaleźć sposób, by je później komercyjnie wykorzystać. W 2012 r. Polska będzie wyglądać zupełnie inaczej. Wystarczy spojrzeć na Hiszpanię, po organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej gwałtownie przyśpieszyła swój rozwój.

Paweł Grząbka

członek zarządu CEE Property Group Inwestycje, które pociągnie za

sobą organizacja tak ogromnego wydarzenia sportowego, odbiją się szerokim echem w całej polskiej gospodarce. Eksperci CEE Property Group szacują, że dodatkowe 40 mld EUR, które Polska otrzyma na przygotowania do ME w 2012, przełożą się na wzrost PKB w latach 2009-12 przynajmniej o dodatkowe 1,5 punktu proc. Będzie to jeden z ogromnych motorów napędowych dla branży turystycznej i budownictwa, a te z kolei spowodują ożywienie w innych sektorach gospodarki. Kilkakrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na materiały budowlane i siłę roboczą, potrzebną do realizacji planowanych przedsięwzięć. Sektor mieszkaniowy już teraz napotyka problemy związane z zaspokojeniem potrzeb materiałowych, niestety będą one narastać. Odczuwalny stanie się też niedobór pracowników budowlanych. Będzie to skutkować wzrostem kosztów inwestycji oraz problemami z realizacją planowanych projektów deweloperskich. Drugim największym beneficjentem powinny być miasta turystyczne. Zdecydowany wzrost liczby oddawanych inwestycji mieszkaniowo-wypoczynkowych spowoduje wzrost cen nieruchomości.

Kamila Wykrota

analityk rynku w firmie DTZ

Decyzja o tym, że będziemy gospodarzami Euro 2012 oznacza, że rząd musi przyspieszyć prace związane z budową autostrad. Przykład Grecji pokazuje, że poprawa infrastruktury drogowej jest najbardziej widocznym rezultatem tak ważnego wydarzenia.

Oczywiście pozytywnie wpłynie to na wszystkie sektory rynku nieruchomości. Dodatkowy zastrzyk kapitału w postaci prawie 40 mld EUR oznacza również długotrwałą koniunkturę w sektorze budowlanym. Powody do radości mają zwłaszcza duże firmy wykonawcze, które mogą liczyć na korzystne kontrakty. W dłuższej perspektywie dla branży oznacza to wzrost zatrudnienia i spadek bezrobocia, ale niestety również ryzyko inflacji. Inne niebezpieczeństwa? Źle wydane pieniądze, w praktyce nieodpowiednio przygotowane inwestycje. Niestety, takie ryzyko istnieje zawsze. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów i niezależnie od organizacji Euro 2012, wszystkie sektory rynku nieruchomości komercyjnych mają przed sobą dobre perspektywy na najbliższe pięć lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AYA, AZA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Oby nie zabrakło rąk do pracy i materiałów