Ocean wyrzucił na brzeg 1100 martwych delfinów

  • DI
opublikowano: 31-03-2019, 22:00

Od stycznia Ocean Atlantycki wyrzucił na francuskie wybrzeża 1100 martwych delfinów.

— Nigdy nie odnotowano tak dużej liczby martwych delfinów w tak krótkim czasie. Już w trzy miesiące pobiliśmy rekord ubiegłoroczny, wyższy od tego z 2017 r., który już wtedy był najwyższy od 40 lat — alarmuje Willy Daubin, naukowiec z Państwowego Ośrodka Badań Naukowych (CNRS) w La Rochelle.

Jego zdaniem przyczyną śmierci około 90 proc. tych ssaków było prawdopodobnie przypadkowe zaplątanie się w sieci rybackie wykorzystywane do połowów przemysłowych. Wiele zwierząt było brutalnie okaleczonych, miało poobcinane płetwy. Ekologowie podkreślają, że częstą praktyką wśród rybaków jest odcinanie płetw delfinom zaplątanym w sieci, co ma je chronić przed zniszczeniem. Franćois de Rugy, minister ds. transformacji ekologicznej, wraz z CNRS planuje m.in. rozszerzenie badań nad dźwiękowymi urządzeniami do odstraszania, które już umieszczono na 26 trawlerach w Zatoce Biskajskiej, miejscu prowadzenia połowów przemysłowych. Urządzenia te, gdy się je aktywuje, wysyłają nieprzyjemne dla delfinów dźwięki, zmuszając je do odpłynięcia. Organizacja ochrony przyrody Sea Shepherd uważa jednak, że działania te są bezużyteczne, bo rybacy nie włączają tych urządzeń, ponieważ obawiają się, że wystraszą one ryby.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu